Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wieża-2017 – powiatowe ćwiczenia ratunkowe

Główna treść

Wieża-2017 – powiatowe ćwiczenia ratunkowe

Pod kryptonimem „Wieża-2017”, w dniach od 2 do 6 października na terenie powiatu olkuskiego odbyły się wielozadaniowe i wieloszczeblowe ćwiczenia powiatowo-gminne o charakterze gry sztabowej z elementami praktycznego działania z uwzględnieniem ataku terrorystycznego i zagrożenia życia mieszkańców powiatu. Na terenie gminy Wolbrom został rozegrany epizod ewakuacji osób z budynku Urzędu Miasta i Gminy.
Wszystko zaczęło się w dniu 04 października 2017 roku, kiedy o godzinie 10.12 nieznany sprawca wszedł do pokoju nr 107, po czym pobił znajdującego się tam pracownika. Wychodząc oblał drzwi wejściowe do w/w pokoju benzyną przyniesioną do UMiG w plastikowej butelce, po czym podpalił je, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Podpalenie i pożar zauważyła jedna z pracownic która o powyższym fakcie powiadomiła Sekretarza. Z pokoju dobiegał głos pracownika, który wzywał pomocy. Natychmiast przystąpiono do usuwania zagrożenia podręcznym sprzętem gaśniczym, co niestety, nie przyniosło zamierzonego efektu. Powiadomiono Straż Pożarną i Policję. Sekretarz z MiG poinformował o zaistniałej sytuacji także Burmistrza MiG, który podjął decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji pracowników oraz osób znajdujących się w budynku urzędu, dostępnymi oznaczonymi drogami pożarowymi. Miejscem ustalonym do zbiórki osób ewakuowanych była główna płyta Rynku. Na miejsce zdarzenia przybyły siły i środki w postaci dwóch zastępów JRG PSP Wolbrom, oraz zastępów z jednostek KSRG w Dłużcu, Kąpielach Wielkich, Porębie Dzierżnej i Zarzeczu oraz funkcjonariuszy Policji. Straż Pożarna przystąpiła do rozpoznania sytuacji w budynku pod kątem przebywania osób, które nie ewakuowały się. W tym samym czasie przystąpiła także do gaszenia powstałego pożaru drzwi wejściowych do pokoju w celu ewakuacji osoby uwięzionej. Policja po wstępnym rozpoznaniu dotyczącym okoliczności zdarzenia wśród naocznych świadków przystąpiła do czynności poszukiwania sprawcy zdarzenia.
Budynek został zabezpieczony przez Straż Miejską oraz wskazanych pracowników.
Straż po ugaszeniu powstałego pożaru oraz ewakuacji osoby uwięzionej, która była nieprzytomna, przystąpiła do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. Poszkodowany, z widocznymi śladami pobicia, podczas udzielania pierwszej pomocy odzyskał przytomność i został przekazany wezwanemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia poszkodowanego, Zespół podjął decyzję o odstąpieniu od dalszych czynności medycznych. Policja w ramach swoich czynności rozpoczęła dochodzenie w celu wykrycia sprawcy zdarzenia. Po sprawdzaniu przez zastępy PSP pogorzeliska kamerą termowizyjną, dowodzący akcją podjęli decyzję o zakończeniu działań i tym samym pracownicy urzędu mogli już bezpiecznie powrócić na swe stanowiska pracy.

Galeria zdjęć: