Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wolbromianie dali przedstawienie dla chorych dzieci

Główna treść

Wolbromianie dali przedstawienie dla chorych dzieci

Nasza młodzież znów pokazała wielkie serce. 29. stycznia 2014 grupa dziewcząt i chłopców z wolbromskiego Zespołu Szkół kolejny raz odwiedziła chore dzieci w Krakowskim Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Tym razem młodzież pojechała z przedstawieniem teatralnym, które przygotowali pod kierownictwem pani Beaty Kwiatkowskiej.

Aby korzyść była większa dzięki pomocy pani Urszuli Zajączkowskiej, pracującej w Instytucie Radiologii w Prokocimiu, dziewczęta i chłopcy z grupy teatralnej mogli zwiedzić pomieszczenia, w których odbywają się naświetlania pacjentów onkologicznych. „Promieniowanie jak w Hiroszimie i Nagasaki ratuje życie” – rozpoczął opowiadanie o nowoczesnym sprzęcie kierownik Zakładu Radiologii Dzieci i Dorosłych dr Krzysztof Małecki…

Młodzież mogła obejrzeć salę, w której odbywa się planowanie terapii, a także salę do naświetlań z nowym, wspaniałym aparatem ELEKTA do radioterapii, który, jak podkreślał dr Małecki, kosztował aż 12 mln zł. Mogliśmy także obejrzeć salę, w której przygotowuje się maski dla pacjentów poddawanych napromieniowaniu. To była wyjątkowa wycieczka i wyjątkowy przewodnik. Może po jego inspirującym wykładzie wśród zwiedzających dziewcząt i chłopców zrodzi się nowa gwiazda medycyny? Z pewnością wszyscy uczestnicy wiedzą już więcej na temat współczesnych metod leczenia onkologicznego.

Po zakończeniu zwiedzania młodzież przeszła do Szpitalnego Oddziału Rehabilitacji, gdzie znajduje się szkoła dla dzieci – pacjentów Prokocimia. Mali pacjenci czekali od rana na obiecany występ. Już same stroje i makijaże artystów zrobiły ogromne wrażenie na stęsknionych rozrywki widzach. Historia niegrzecznego Andrzejka, którego piękna wróżka Anastazja nauczyła jak dbać o przyrodę spełniła dobrze swoją rolę – rozbawiła dzieci, a także dorosłą widownię. Myślę, że przedstawienie „ Z ekologii niech świat słynie” w wykonaniu młodzieży z wolbromskiego Zespołu Szkół zostało zapamiętane przez małych pacjentów. Wymizerowane buzie uśmiechały się od ucha do ucha. Jak podkreślały panie pielęgniarki i lekarze – przedstawienie było przygotowane bardzo starannie: dopracowano szczegóły kostiumów, charakteryzację, aranżację muzyczną, a całości dopełniła wspaniała gra aktorska. Wielkie brawa dla młodych aktorów i pani Beaty Kwiatkowskiej za przygotowanie spektaklu!

Wyczerpanych aktorów w drodze powrotnej w autobusie przywitały słodkie drożdżówki  ufundowane przez radnego Stanisława Tomasza Kołodzieja, który również przyjechał oklaskiwać naszą młodzież. Przejazd grupy z Zespołu Szkół ufundował Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Jan Łaksa – serdecznie dziękujemy.

Katarzyna Gardeła
Prezes Fundacji ROSA VITA