Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wolbromska Ciężka Dycha

Główna treść

Wolbromska Ciężka Dycha

Potworne zmęczenie, litry wypoconego potu i wypitej wody mineralnej, towarzyszyły w niedzielę 29 czerwca uczestnikom dziesięciokilometrowego biegu ulicznego „Wolbromska Ciężka Dycha”. Dla wielu zawodników, wytyczona ulicami miasta i leśnymi ścieżkami trasa – jak sama nazwa wskazywała, była naprawdę ciężka. Spośród 111 startujących zawodników i zawodniczek przybyłych z 39 miejscowości Polski południowej, bieg ukończyło 84. najbardziej wytrwałych biegaczy.

Wśród mężczyzn, pierwsze miejsce i Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom zdobył Marcin Ciepłak z Klubu Sportowego Chemika Rybnik z czasem 00:36:42, przed Dariuszem Starzyńskim z Sędziszowa (czas 00:36:48) i olkuszaninem Emanuelem Wojtachą (00:36:57). Najlepszym wolbromianinem okazał się, pomysłodawca i główny organizator imprezy biegowej- Tadeusz Rams (RUN TEAM WOLBROM), który w bardzo silnie obsadzonym biegu zdobył wysokie, dziesiąte miejsce z czasem 00:42:27. W kategorii kobiet bezkonkurencyjna okazała się dwukrotna mistrzyni Polski w maratonie Janina Malska z Krza k. Bolesławia (00:45:36), która pokonała Justynę Pałkę z Olkusza (2. miejsce, 00:47:57) i najlepszą spośród wolbromianek Beatę Peperę (3. miejsce, 00:52:20). Obok pucharów, najlepsi zawodnicy w klasyfikacji generalnej otrzymali nagrody pieniężne w wysokości: 150 zł za 1 miejsce, 100 zł (2 miejsce) i 50 zł (3 miejsce).
Zawodnicy, którzy na sygnał dany przez Burmistrza Wolbromia Jana Łaksę wystartowali z płyty stadionu o godz. 10.10, mieli do pokonania dystans 10 040 metrów, w tym cztery pętle po 2310 metrów. Biegacze mieli za zadanie pokonanie trasy: Stadion- ul. Leśna – ul. Kamiennogórska (początek pętli) – ul. Gołębia – os. Łukasińskiego – ul. J. Słowackiego – teren leśny – ul. Młyńska – os. XX- Lecia (koniec pętli) – ul. Leśna – Stadion. Nawierzchnia utwardzona (asfalt, kostka) stanowiła 69% trasy, a nawierzchnie gruntowe (drogi i ścieżki) 31%. Najtrudniejszym zadaniem było pokonanie stromego podejścia (18%) ulicą Gołębią, gdzie w najwyższym punkcie trasy zawodnicy znaleźli się o 28 metrów wyżej niż miejsce startu.

Po zakończonych zmaganiach, zawodnicy, choć zmęczeni, chwalili nie tylko uroki i uciążliwość trasy. „Ciężka dycha” była rzeczywiście ciężka i to było coś, co lubią najbardziej. Byli także pod wrażeniem wręcz perfekcyjnie przygotowanej organizacji biegu. – Miła oprawa, gustowne koszulki z nadrukiem, medal dla każdego uczestnika, woda podczas biegu czy posiłek regeneracyjny po jego ukończeniu sprawiają, że biegacze naprawdę czują się docenieni– oceniły biegaczki z Olkusza. Olkuszanki były zaskoczone tym, że „mamy tu niezłe górki” i zapowiedziały, że będą w przyszłości przyjeżdżały do Wolbromia na bieg.
Elektroniczny pomiar czasu oraz obsługę sportową „Wolbromskiej Ciężkiej Dychy” zapewniła firma Ultimasport. Podczas trwania zawodów, firma ta publikowała „na żywo” wyniki na swej stronie internetowej a po zakończeniu imprezy zamieściła galerię zdjęć oraz 30. minutowy film.

Organizatorzy składają podziękowania sponsorom, firmom oraz osobom prywatnym wspierającym przedsięwzięcie:
1. Środowisko i Innowacje Sp. z o.o.- Tuczępy
2. Firma Handlowo Usługowa „GASPARO” Marek Rams – Kąpiele Wielkie
3. MBM BUS
4. Koczwara BUS
5. Firma BOMIKS