Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wolbromska karetka z automatycznym masażerem serca

Główna treść

Wolbromska karetka z automatycznym masażerem serca

W maju br. na wniosek Burmistrza Adama Zielnika, Rada Miejska przeznaczyła 60 tys. zł. dla Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego na zakup automatycznego masażera serca do naszej karetki w Wolbromiu. Dziś nowoczesne, ratujące życie urządzenie zostało oficjalnie przekazane. W uroczystości przekazania sprzętu uczestniczyli: Dyrektor Naczelny KPR – Małgorzata Popławska, Zastępca Dyrektora KPR – Marek Maślerz, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik oraz Przewodniczący RM Bartłomiej Żurek.

Z działaniem automatycznego masażera zapoznał Dawid Gręda z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Automatyczny masażer radykalnie podniesie stan bezpieczeństwa pacjentów transportowanych naszą karetką, gdyż masaż serca wykonywany będzie przez maszynę, która w przeciwieństwie do człowieka nie męczy się i cały czas pracuje z jednakową siłą i częstotliwością. System kompresji klatki piersiowej to w pełni elektryczne urządzenie, które w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia służy do kompresji klatki piersiowej. Zasilany za pomocą baterii lub zewnętrznego źródła energii 230V/12V automatycznie wykonuje masaż serca zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. System wykonuje zabieg ciągłego uciskania klatki piersiowej ze stałą częstotliwością i siłą zgodną z wytycznymi AHA / ERC 2010, w celu przywrócenia naturalnego krążenia. Pracuje automatycznie od chwili uruchomienia na miejscu zdarzenia po dowóz pacjenta do szpitala. System wymusza stały przepływ krwi od chwili włączenia, zwiększając szanse pacjenta na przeżycie. Ciągłe uciskanie przyczynia się również do utrzymania w naczyniach wieńcowych ciśnienia perfuzyjnego, co ułatwia przywrócenie naturalnego krążenia.
Dzięki temu zakupowi, jak również zakupionemu przez UMiG Wolbrom i przekazanemu do eksploatacji w dn. 27.05.2019 defibrylatorowi Lifepak 15 o wartości ponad 57 tys. zł. podniesie się poziom bezpieczeństwa pacjentów oraz poziom świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego na terenie Miasta i Gminy Wolbrom i okolic.

Przypomnijmy.
Od 1 kwietnia br. w Wolbromiu funkcjonuje nowa placówka pogotowia, która na wniosek burmistrza Adama Zielnika, znalazła komfortowe warunki w zmodernizowanym budynku byłego hotelu robotniczego przy ul. Łukasińskiego. Oficjalna uroczystość otwarcia stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego odbyła się w dniu 31 marca. Natomiast 16 kwietnia odbyła się uroczystość oficjalnego