Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wolbromski DOM kultury

Główna treść

Wolbromski DOM kultury

Większość mieszkańców naszej gminy, ale także gości spoza niej, korzysta z bogatej oferty wolbromskiego Domu Kultury. Być może nie wszyscy mieli już okazję zobaczyć zmiany w wyglądzie i wyposażeniu placówki, wielu jednak chętnie korzysta z nowych możliwości DK. Obok różnorodnej oferty dla uczestników rozmaitych zajęć muzycznych i plastycznych DK, zaprasza do nowoczesnego kina oraz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych: spektaklach teatralnych, kabaretowych i koncertach muzycznych.

Zmiany w DK rozpoczęła w 2010 r. gruntowna termomodernizacja przeprowadzona w roku z udziałem środków pozyskanych przez urzędników wolbromskiego magistratu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Po objęciu kierownictwa DK przez Piotra Gamrota kontynuowano prace modernizacyjne w budynku, a także systematycznie zwiększała się oferta kulturalna placówki.

Jak informuje nas pani Karolina Misztal, opiekunka kina – w roku 2010  wolbromskie kino Radość odwiedziło 2 142 widzów, w roku następnym ich liczba wzrosła o ponad połowę i wyniosła 5 774 osób. W roku 2011 zakupiony został nowy projektor za kwotę 17 051 zł. Rok 2012 był nieco słabszy – 5 399 widzów, co spowodowane przerwą na dalszą modernizację kina.  Zakupiono nowy ekran (koszt 13 250 zł)  oraz nowoczesne nagłośnienie. Cyfryzacja kina w roku 2013 i zakup cyfrowego projektora (z dofinansowaniem z PISF), dającego możliwość projekcji w technice 3D i jakości 4K, przyniosła wymierny efekt w postaci  ponad dwukrotnego wzrostu frekwencji w kinie, które w ubiegłym roku odwiedziło 12 575. Obecnie w wolbromskim kinie istnieje możliwość oglądania wszystkich nowości w czasie kiedy wchodzą na ekrany wszystkich wielkich kin. Jedynym ograniczeniem dla naszego kina są dość drakońskie wymogi dystrybutorów, którzy oczekują wyświetlania premiery każdego filmu na zbyt wielkiej, jak na lokalne potrzeby liczbie seansów. Dlatego dyrekcja DK zdecydowała się rezygnować z niektórych premier, opóźniając projekcje o kilka dni, ale nie wpadając w pętlę ograniczeń. Dzięki temu filmy w naszym kinie wyświetlane są może w czasie nieco opóźnionym w stosunku do premier krajowych, ale za to z możliwością urozmaicenia repertuaru w każdym dniu projekcji, co np. multipleksy rozwiązują przez posiadanie wielu sal kinowych.

Wyposażenie kina w techniczne nowinki: specjalny ekran, nowoczesne nagłośnienie i cyfrowy projektor niosą nowe wyzwanie – widzom marzą się choćby wygodniejsze fotele, o które już zabiega nasz Dom Kultury, poprzez złożenie wniosków o dofinansowanie w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i Ministerstwie Kultury. Wszystko to jednak wymaga czasu i ogromnych nakładów finansowych, co w obliczu wielkości naszego kina i gminy jest dużym wyzwaniem. Już dziś wiadomo, że niedługo poprawi się jeszcze jakość dźwięku – zostaną dokupione dodatkowe głośniki. Kolejnym, po już zrealizowanych, marzeniem dyrektora Gamrota jest  otwarcie w DK dodatkowej, małej salki kinowej na ok. 50 miejsc do wyświetlania seansów studyjnych. Dodatkowa sala byłaby także szansą do dalszego poszerzenia oferty placówki. Opuszczone niedawno pomieszczenia, zajmowane dotąd przez LGD nad Białą Przemszą, są znakomitym miejscem do realizacji tych marzeń i już rozpoczęte zostały przygotowania do wyceny kosztów ewentualnego przystosowania tej części DK do potrzeb małej sceny i małego kina.

Wolbromski Dom Kultury to również miejsce, gdzie mnóstwo się dzieje także poza kinem. W każdym miesiącu w ofercie  placówki są spektakle teatralne, kabaretowe i koncerty popularnych zespołów – wielu z „wyższej półki”. Dzięki temu wolbromianie i goście, których stale przybywa, mają możliwość systematycznego obcowania ze sztuką na żywo, nie tylko za pośrednictwem mediów.

Wiele wysiłku kosztuje taka organizacja licznych imprez, aby nie zaburzało to codziennej pracy stałych lokalnych grup i kółek zainteresowań, realizujących w DK swoje pasje muzyczne, teatralne, taneczne, czy plastyczne. To bardzo ważne, aby czerpiąc z szerokiej oferty „wielkiej” kultury nie zapominać o tych, dla których prowincjonalny ośrodek kultury zawsze był „domem” – miejscem przyjaznym dla lokalnych młodych i starszych twórców, których tak wielu mamy w okolicy i których nie wolno zaniedbać, bo to skarbnica tradycji i nasz wielki potencjał. Wśród wydarzeń artystycznych, których gospodarzem jest wolbromski Dom Kultury nie brakuje cyklicznych przeglądów twórczości lokalnej o zasięgu gminnym, powiatowym, czy wojewódzkim. Odbywają się przeglądy teatralne (m. in. „Bajdurek”, Przegląd Jasełek), folklorystyczne, a nawet wybory Miss Ziemi Olkuskiej.

Z informacji przekazanych nam przez panią Marię Grzywę z działu organizacji imprez naszego DK wynika, że w najbliższych tygodniach i miesiącach na wolbromskiej scenie zobaczymy: w najbliższy weekend kabaret Smile, w lutym – koncert „Operetki Czar” w wykonaniu artystów śląskich oraz spektakl „Mayday 2” w wykonaniu Teatru Bagatela;  w marcu zapraszamy na spektakl muzyczny z piosenkami  Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal” w wykonaniu aktorów Teatru Zagłębie, a także na program „Żarty się skończyły” kabaretu Paranienormalni oraz kolejny raz pokazany zostanie spektakl „Wszyscyśmy z jednego szynela” Grupy Rafała Kmity;  w kwietniu zagości u nas grupa muzyczna „Raz. Dwa. Trzy”, Kamil Bednarek, na którego koncert sprzedano już wszystkie bilety oraz Teatr Bagatela z komedią „Szalone nożyczki”, a na maj szykowany jest kolejny występ zaprzyjaźnionej już z DK ekipy Kabaretu Hrabi i trzeci już przegląd kapel weselnych. Nowy sezon kulturalny po wakacjach rozpocznie premiera spektaklu Teatru Bagatela, a później w październiku dla naszej publiczności wystąpi grupa T. Love. W grudniu Wolbrom znajdzie się na szumnie zapowiadanej przez media ostatniej trasie legendy polskiego rocka Budki Suflera, która  niedawno zapowiedziała zakończenie działalności, przy okazji wystąpi też gość specjalny koncertu Izabela Trojanowska. Osobna, duża dawka kultury szykowana jest na Dni Wolbromia – głównymi atrakcjami mają być:  Mesajah – z muzyką reggae, wypromowani niedawno Donatan-Cleo z przebojem „My Słowianie”, nowa odsłona zespołu Piersi (ze słynną już „Bałkanicą”), oklaskiwana już u nas Formacja Nieżywych Schabuff, Elektryczne Gitary oraz zespoły bardziej niszowe, jak Neo Retros…

To oczywiście nie wszystkie propozycje kulturalne jakich możemy spodziewać się w tym roku Wolbromiu. Jeżeli widzowie mogliby na coś narzekać, to chyba tylko na brak możliwości finansowych, aby skorzystać ze wszystkich tych atrakcji. Mimo wszystko zachęcamy, aby w miarę możliwości czerpać z oferowanych możliwości – nic tak dobrze nie działa na człowieka jak dawka dobrej zabawy na filmowej projekcji, na koncercie „na żywo”, czy uśmiech wywołany przez kabaret, albo kulturalna uczta przygotowana przez dobrą grupę teatralną!

Ewa Barczyk