Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wolbromskie Narodowe Czytanie 2018

Główna treść

Wolbromskie Narodowe Czytanie 2018

Organizatorami VII już edycji Narodowego Czytania, któremu patronuje Prezydencka Para była Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Wolbrom. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane w całym kraju były aż dwie lektury. Obok „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, Para Prezydencka zaproponowała do czytania również 44 teksty Antologii Niepodległości.
I to właśnie niniejsze teksty były czytane w naszym mieście.
Akcja czytania i tym razem odbyła się w pomieszczeniu Miejskiej Biblioteki Publicznej, w dniu 8 września 2018 roku. Obok burmistrza Wolbromia Adama Zielnika, teksty czytali zaproszeni goście. Patriotyczny klimat zapewnił czytającym nie tylko gustowny wystrój pomieszczenia, czy ubrani w stroje Księstwa Warszawskiego członkowie Zespołu Piesni i Tańca „Wolbromiacy” ale także panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zarzeczu, ubarwiające uroczystość okolicznościowymi pieśniami, jak również czytaniem tekstów.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

GALERIA ZDJĘĆ: