Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wspomnienie o rtm. Michale Dziewanowskim

Główna treść

Wspomnienie o rtm. Michale Dziewanowskim

Obchodzona niedawno 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości sprzyja wspomnieniom o bohaterach walczących o naszą wolność. Jedną z wyjątkowych postaci związanych z Wolbromiem jest osoba rtm. Michała Dziewanowskiego, uczestnika stoczonej w 1917 roku Bitwy pod Krechowcami 1 Pułku Ułanów z wojskami zaborców. Mogiła ułana znajduje się na wolbromskim cmentarzu.

Dzięki zwycięstwu pułk stał się symbolem heroicznej walki narodu polskiego o niepodległość. Był stawiany za wzór nie tylko w Wojsku Polskim i wojskach sprzymierzonych, ale nawet wśród zaborców. Od miejsca zwycięskiej bitwy pułk otrzymał zaszczytne miano 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Po odzyskaniu niepodległości porucznik Dziewanowski objął dowództwo odtwarzanego w Radomsku I szwadronu 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Już w grudniu 1918 r. Pułk wyruszył na front biorąc udział w walkach w obronie granic kształtującego się po latach zaborów państwa polskiego w Małopolsce Wschodniej. Walczyli tam do końca marca 1919 r. 9 marca 1919 r. porucznik Dziewanowski został ranny i odesłany do szpitala w Gródku Jagiellońskim, gdzie zmarł 12 marca 1919 r. Ciało przewieziono do Wolbromia i pochowano w kwietniu 1919 r. w rodzinnym grobie Nowakowskich. W 1922 r. trumnę ze szczątkami poległego złożono w osobnym grobie. Pośmiertnie Michał Dziewanowski został awansowany do stopnia rotmistrza i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

Staraniem UMiG Wolbrom, mogiła Michała Dziewanowskiego przeszła w 2021 roku kompleksową konserwację. Koszt zadania wyniósł ok. 24,5 tys. złotych. Gmina Wolbrom otrzymała na ten cel 9 tys. zł. dotacji z Urzędu Marszałkowskiego. Mogiła wpisana jest do rejestru Grobów Wojennych Województwa Małopolskiego.

W 2022 roku, z pomysłu p. Stanisława Osmendy, przy odrestaurowanej mogile zamontowano tabliczkę ze wspomnieniem spoczywającego wraz z grafikami: oficerskiej odznaki1 Pułku Ułanów Krechowieckich w wersji z 1920 roku z numerem nadanym Michałowi Dziewanowskiemu, motywu ułańskiej lancy z amarantowo-białym proporczykiem oraz szablę oficera kawalerii często nazywaną „krechowiecką”, a także płytka (wykonanie p. Tomasz Płaszczyk), która po zeskanowaniu czytnikiem kodu QR w telefonie, umożliwia uzyskanie szczegółowych informacji o rtm. Michale Dziewanowskim.

Więcej informacji o rotmistrzu Michale Dziewanowskim na: https://wolbrom.pl/rotmistrz-michal-dziewanowski/