Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wymiana uczniowska Wolbrom -Waltershausen – korespondencja

Główna treść

Wymiana uczniowska Wolbrom -Waltershausen – korespondencja

Dzięki podpisaniu umowy o partnerstwie szkół pomiędzy Gimnazjum nr 4 a szkołą w niemieckim mieście Waltershausen gościliśmy w dniach od 18 do 22 maja 2015 uczniów niemieckich wraz z ich opiekunami W ramach współpracy polsko-niemieckiej Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu realizuje projekt wymiany uczniowskiej. Głównym celem jest motywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego i stwarzanie im możliwości żywego kontaktu z językiem.

Uczniowie zakwaterowani byli w pensjonacie „Dworek Jurajski” w Domaniewicach. Z naszej strony w wymianie wzięło udział 17 uczniów z Gimnazjum nr 4 oraz 8 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Wolbromiu wraz z ich opiekunką  – nauczycielką języka niemieckiego  – panią Pauliną Tracz.

Wszystkie działania w trakcie wymiany nawiązywały do tematyki ekologicznej. W pierwszym dniu pobytu w Polsce koordynatorki wymiany p. Ewa Serwatka i p. Katarzyna Żak zorganizowały gry i zabawy integracyjne na terenie pensjonatu w Domaniewicach. Podczas tych zajęć młodzież z Polski i Niemiec poznała się nawzajem, miała okazję wykorzystać swoją znajomość języków niemieckiego i angielskiego. Aby wyrównać szanse językowe  część zajęć prowadzona była przez nauczycielkę języka angielskiego – panią Jolantę Haberkę. W kolejnym dniu młodzież niemiecka została oficjalnie powitana w Gimnazjum nr 4 przez pana dyrektora Henryka Pasich  i pana Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika. Następnie młodzież niemiecka i polska wzięła udział w grze terenowej po Wolbromiu oraz złożyła wizytę w zakładzie produkcyjnym TRI Poland. Po południu odbyły się w szkole warsztaty językowe pod hasłem „Ekologia”. Celem tych zajęć była przede wszystkim integracja młodzieży niemieckiej i polskiej ale również poszerzanie zakresu słownictwa związanego z ochroną środowiska.

Następny dzień pobytu uczniowie biorący udział w wymianie spędzili w Krakowie. Po zwiedzaniu miasta udaliśmy się zgodnie z programem wymiany do Ogrodu Botanicznego, gdzie uczniowie mieli okazje podziwiać piękne gatunki roślin.  Kolejne dni wymiany związane były również z tematyką ekologiczną.

Cel wymiany został osiągnięty. Młodzież zintegrowała się ze sobą, nawiązała nowe przyjaźnie oraz mogła doskonalić umiejętności językowe. W kolejnym roku planowana jest wizyta naszych uczniów w Niemczech.
Przyjazd naszych gości do Wolbromia był możliwy dzięki pozyskaniu funduszy z Polsko –Niemieckiej Współpracy Młodzieży, wsparciu finansowemu pana Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom, wsparciu zakładu TRI Poland oraz innych darczyńców. Za dofinansowanie naszego przedsięwzięcia i umożliwienie młodzieży spędzenia wspaniałych chwil bardzo dziękujemy.