Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Wyniki pomiaru „wolbromskich płuc” będą znane za około trzy tygodnie

Główna treść

Wyniki pomiaru „wolbromskich płuc” będą znane za około trzy tygodnie

Wyniki pomiaru „wolbromskich płuc” będą znane za około trzy tygodnie

Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Jak już informowaliśmy, w dniach 9-22 lutego na płycie wolbromskiego Rynku stanęła antysmogowa instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc. Dwumetrowy model „oddychał” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokryła się pyłem i przybrała ciemnoszary kolor. Jak poinformował nas gminny ekodoradca, wyniki pomiaru „wolbromskich płuc” będą znane za około trzy tygodnie.

Wolbrom był jednym z 40 miejsc na mapie Polski, do których w tym sezonie grzewczym Polski Alarm Smogowy trafił z kampanią „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”.

Kampania Polskiego Alarmu Smogowego i Radia Kraków „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” miała na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany „kopciuchów” w Polsce jest zbyt wolne.

Projekt jest odpowiedzią na główny problem Polski: zanieczyszczenie powietrza. Ma na celu podniesienie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza w średnich i małych miastach Małopolski, charakteryzujących się wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, niskim współczynnikiem wymiany starych źródeł ciepła, gdzie większość ludzi mieszka w domach o niskiej efektywności energetycznej i ma ograniczony dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza.

Wiele polskich regionów wprowadziło przepisy dotyczące spalania paliw stałych w gospodarstwach domowych. Jednak nadal poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki. Wynika to z faktu, że większość polskich domów ogrzewanych jest za pomocą węgla i drewna, a mieszkańcy nie przestrzegają przepisów wynikających z uchwały antysmogowej dla Małopolski. Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę ludzi na problem i skłonić ich do działania (ubieganie się o dopłaty z ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze na wymianę źródeł ciepła i docieplenie domów).

Przypomnijmy.

Według najnowszego rankingu gmin biorących udział w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze” na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów w III kwartale 2021 r. Wolbrom zajął 612 miejsce* z 67 złożonymi wnioskami. Kampania „Zobacz, czym oddychasz” ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza oraz zachęcić mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom m.in. do ubiegania się o dopłaty do wymiany pieców z ogólnopolskiego programu rządowego i gminnego. Od stycznia w Urzędzie MiG Wolbrom (I piętro, pokój 109, tel. 32 706 53 89) można uzyskać wsparcie, udzielane przez ekodoradców, w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

* Ranking gmin utworzony został na podstawie dostarczonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej danych o liczbie wniosków do programu „Czyste Powietrze” złożonych przez właścicieli budynków jednorodzinnych w poszczególnych gminach. Ranking powstał na bazie liczby wniosków przyjętych w III kwartale 2021 roku. O pozycji gminy w rankingu decyduje wskaźnik, którego wartość wyznacza liczba wniosków złożonych z terenu danej gminy na 1000 budynków jednorodzinnych.