Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Z IRobotem przez Europę…

Główna treść

Z IRobotem przez Europę…

Pierwsze spotkanie szkół partnerskich projektu IEurope realizowanego w ramach unijnego programu Comenius odbyło się w Belgii w terminie od 27 listopada do 1 grudnia. Obok grup partnerskich z Portugalii, Walii, Włoch, Turcji i Belgii wzięła w nim udział grupa nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1. Towarzyszył im także I Robot, czyli wykonany przez jednego z uczniów, gość z innej planety, który poznawał zwyczaje i kulturę gospodarzy, by opowiedzieć o niej dzieciom Polsce.

Jednym z podstawowych punktów bogatego programu pobytu w Belgii była wizyta w szkole w Blauberg, gdzie wolbromskie nauczycielki: Barbara Olewińska (koordynator projektu), Jadwiga Mizura, Beata Kośmider i Agnieszka Gardeła miały możliwość poznania belgijskiego systemu edukacyjnego, wymiany doświadczeń, obserwowania ciekawych zajęć, podpatrzenia co można  przenieść na grunt polskiej szkoły. Szczególnie zainteresowanie wzbudziła lekcja z iPadami, w czasie której uczniowie pracowali z programem umożliwiającym im „ożywienie” IRobota, sprawienia, by mówił, poruszał się. Widoczna była twórcza inwencja i fascynacja dzieci możliwościami, które niosą ze sobą nowoczesne techniki informacyjne.

Temat projektu to: ”Starodawne zawody, dzisiejsze profesje, praca przyszłości”, a więc zderzenie nowoczesności z dawną tradycją, kulturą, obyczajowością. W tym kontekście grupy partnerskie uczestniczyły też w lekcji – happeningu, w czasie której uczniowie przenieśli się do szkoły sprzed 100 lat. Surowa dyscyplina i rygor, tabliczki zamiast zeszytów, klęczenie w kącie za karę – to było ciekawe doświadczenie nie tylko dla uczniów biorących udział w tej niezwykłej lekcji.

Nauczyciele z „Jedynki” wspólnie z pedagogami z pięciu partnerskich krajów odwiedzili także wiele innych ciekawych miejsc. Program obejmował zwiedzanie Brukseli, wizytę w Muzeum Chodaków, Fabryce Czekolady oraz Firmie Nowoczesnego Wyposażenia Szkoły. Ciekawą atrakcję stanowiła również nauka tańców flamandzkich, degustacja belgijskich potraw narodowych czy udział w świątecznym markecie.

Z wizyty w Belgii nauczycielki z SP1 przywiozły cenne doświadczenia, wiedzę oraz  pomysły na nowatorskie formy pracy z dziećmi, ale także przeświadczenie, że wszechobecna dziś krytyka polskiej szkoły jest nieuzasadniona, gdyż w wielu dziedzinach jesteśmy lepsi, mamy się czym pochwalić i możemy bez kompleksów przekazywać nasze doświadczenia innym. W październiku przyszłego roku oczekujemy na wizytę grup partnerskich projektu z pięciu krajów Europy w Szkole Podstawowej nr 1 oraz w naszym mieście.

Jadwiga Mizura