Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Zachowaj rozsądek nad wodą!

Główna treść

Zachowaj rozsądek nad wodą!

Przed nami kolejny tydzień trwającej od dłuższego czasu fali upałów. Pogoda typowo wakacyjna ku uciesze wszystkich urlopowiczów. Słońce zachęca do spędzania czasu nad wodą, gdzie niestety wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić życie. Upał w połączeniu z alkoholem i wakacyjnym rozluźnieniem powodują, że przestajemy myśleć o swoim bezpieczeństwie. Jak pokazują statystyki tylko w weekend woda pochłonęła 31 ofiar śmiertelnych. Ratownicy apelują o ostrożność!

Spędzając wolne chwile nad wodą powinniśmy dostosować się do kilku zasad, aby uniknąć tragedii. Przede wszystkim osoby wypoczywające nad wodą powinny zachować ostrożność, rozwagę i korzystać ze strzeżonych kąpielisk oraz nie wchodzić do wody po alkoholu. Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach. Dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach – najlepiej odblaskowych, dobrze widocznych kolorach. Należy także zawsze sprawdzać sprzęt wypożyczany do pływania taki jak łodzie, kajaki czy nie ma żadnych dziur, przecieków, czy wiosła są sprawne, a w wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek. Alkohol, nawet w niewielkiej ilości, zwiększa zagrożenie utraty równowagi, przeszacowania swoich możliwości w wodzie lub utraty sił przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu umiejętności rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. Wejście do wody, nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu w upalny dzień, może skończyć się tragicznie. Na otwarte wody powinno się wypływać tylko z asekuracją. Należy też pamiętać, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać. Nie powinno się skakać – w szczególności na głowę – do nieznanej wody. Poniżej znajduje się kilka praktycznych porad bezpiecznego zachowania, które powinien znać każdy planujący wypoczynek nad wodą. Oto najważniejsze z nich:
1. Nie wchodzić do wody będąc głodnym lub też po obfitym posiłku oraz po wypiciu nawet najmniejszej dawki alkoholu, a także z ciałem spoconym i nagrzanym słońcem.
2. Przed wejściem do wody ochłodzić ciało np. prysznicem lub ochlapując w płytkiej wodzie.
3. Nie umiejąc pływać nie wchodzić do głębszej wody niż sięgającej do klatki piersiowej.
4. Z chwilą poczucia chłodu, wystąpienia „gęsiej skórki”, wyjść natychmiast z wody.
5. Nie wchodzić do wody o temperaturze poniżej 19º C.
6. Skakać do wody tylko wtedy, kiedy jej powierzchnia jest pusta, woda dostatecznie głęboka i znana, a dno czyste.
7. Unikać kąpieli i pływania w miejscach bagnistych i zarośniętych.
8. Kąpać się i pływać w miejscach strzeżonych, zapoznawszy się z regulaminem kąpieliska.
9. Nie kąpać się i nie pływać w miejscach zabronionych.
10. Nie podpływać do zakotwiczonych lub będących w ruchu jednostek pływających.
11.  Nie wchodzić do wody podczas burzy.
12. Nie przeceniać swoich możliwości pływackich i unikać brawury na wodach otwartych.
13. Podczas pływania i zabawy w wodzie zwracać uwagę na innych użytkowników kąpieliska, a  szczególnie na dzieci.
14. Nie wpuszczać dzieci do wody bez opieki.
15. Nie zanieczyszczać i nie zaśmiecać wody.
16. Po wyjściu z wody wytrzeć się dobrze ręcznikiem i zmieniać mokry strój kąpielowy na suchy.
17. Unikać zbyt silnego nasłonecznienia ciała.
18. Nie robić fałszywych alarmów, nie wzywać pomocy dla żartów, unikać lekkomyślnych zabaw.

Forma odpoczynku nad wodą wpływa bardzo korzystnie na nasz organizm lecz należy pamiętać o tym, że aby wszystko odbywało się w przyjemny i bezpieczny sposób należy przestrzegać podstawowych zasadach bezpiecznego przebywania w wodzie. Apelujemy do wszystkich, aby wziąć sobie do serca wszelkie komunikaty na temat kąpieli wodnych i zachować przede wszystkim rozsądek, który jest chyba najważniejszy podczas wakacyjnej beztroski.  

Greta Fałda