Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w czasie Wszystkich Świętych! – akcja „Znicz 2022”

Główna treść

Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo w czasie Wszystkich Świętych! – akcja „Znicz 2022”

Aby przygotowania do Wszystkich Świętych były bezpieczne, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W czasie podróży oraz odwiedzania nekropolii zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste, a także bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada we wtorek. Niewątpliwie długi weekend pozwoli, na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni, co spowoduje nieco mniejszy tłok w okolicach cmentarzy. Nie powinno to jednak uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do wypadków i kolizji drogowych, jak również kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań. Należy także spodziewać się zwiększonego natężenia ruchu, zarówno w rejonach nekropolii, jak i na drogach dojazdowych do miast.

Od piątku (28.10. br.) w Olkuszu w rejonie cmentarza zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. Nad bezpieczeństwem pieszych i kierujących czuwać będą policjanci. Na cmentarzach i na szlakach komunikacyjnych będą pełnić służbę policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Funkcjonariusze będą kierowali ruchem i służyć będą pomocą pieszym, by mogli oni bezpiecznie przejść m.in. przez skrzyżowanie drogi krajowej nr 94 z ulicą Kruszcową. Ponadto mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Nie będzie pobłażania dla takich nieodpowiedzialnych kierowców. Akcja znicz potrwa 7 dni od 28.10.22r. do 02.10.22r.

Policjanci apelują, aby w tych dniach, piesi i kierowcy zachowali szczególną ostrożność. Kierowcy muszą pamiętać o dostawaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych, jak i o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Jedźmy ostrożnie, dostosujmy się do oznaczeń ograniczających prędkość, zakazujących parkowanie pojazdów czy nakazujących ruch jednokierunkowy. Warto by w czasie świątecznych wyjazdów auto prowadził kierowca najbardziej doświadczony, mający największe umiejętności w prowadzeniu samochodu. Parkujmy auta zgodnie z przepisami. Nie blokujmy wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego samochodu. W podróż wybierajmy się kiedy jesteśmy wypoczęci. Do pieszych z kolei, apelujemy, aby poruszali się chodnikiem lub poboczem drogi. Warto, żeby wieczorem – nawet w terenie zabudowanym – zabrali ze sobą latarkę lub odblask.