Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Zapraszamy do nowo wybudowanej krytej pływalni

Główna treść

Zapraszamy do nowo wybudowanej krytej pływalni

Równo przed rokiem, licząca kilkadziesiąt lat kryta pływalnia, ze względu na jej zły stan techniczny została wyburzona. Jej miejsce zajął zupełnie nowy obiekt, który od dnia 5 września służy na nowo społeczeństwu. Na wybudowaną kosztem 13,5 mln złotych inwestycję, burmistrz Adam Zielnik pozyskał preferencyjną pożyczkę w kwocie 8,1 mln. zł. z Województwa Małopolskiego. Dodatkowe 3,5 mln zł. stanowiła dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W nowoczesnym obiekcie, obok basenu sportowego z 6 torami pływackimi, powstała strefa „spray park” dla najmłodszych dzieci, saunarium z sauną rytualną, strefą schładzania, wypoczywalnią oraz dwiema saunami rozgrzewkowymi (suchą i parową), a ponadto jacuzzi i wanna z przeciwprądem. Do dyspozycji użytkowników jest także kawiarnia. Całość obiektu została przystosowana dla osób niepełnosprawnych ruchowo. 

Obiekt powstał dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób. Burmistrz składa serdeczne podziękowania dla Panów Ministrów: Andrzeja AdamczykaWitolda BańkiJacka Osucha, dla obecnego i byłego Zarządu Województwa Małopolskiego, dla Panów Radnych Sejmikowych (obecnego i byłego) Andrzeja Wójcika i Marcina Cockiewicza, Członka Zarządu Powiatu Olkuskiego Pana Piotra GamrotaRady Miejskiej w Wolbromiu tej i poprzedniej kadencji, dla TKHolding – Architecture • BIM • VR, Spec Bau Polska sp. z o.o., Pani Bożeny Koniecznej, Pana Krzysztofa Wolczyńskiego.

Przypomnijmy. 

Inwestycja powstała w miejscu wyburzonej we wrześniu 2019 roku pływalni, która ze względu na zły stan techniczny została wyłączona z użytkowania jeszcze w listopadzie 2017 roku. Jak wykazała przeprowadzona na wniosek burmistrza ekspertyza, konstrukcja dachu pływalni groziła jej zawaleniem!

 Oddana społeczeństwu kryta pływalnia, jest drugim w mieście obiektem basenowym, który z inicjatywy burmistrza Zielnika w ciągu ostatnich dwóch lat został gruntownie zmodernizowany. 22 lipca 2019 roku został oddany do użytku obiekt basenu odkrytego. Jego niecka, po zmniejszeniu kubatury z 6 tysięcy metrów sześciennych wody, do „zaledwie ok. 1,3 tys. m3, została podzielona na trzy strefy: dla dzieci, ogólnodostępną i pływacką. Przystosowana jest do instalowania dalszych atrakcji – natrysków, wodotrysków, zjeżdżalni, ślizgawek itp. Ku uciesze mieszkańców, na swym miejscu zachowana została dziesięciometrowej wysokości wieża do skoków. – Nie chcieliśmy rezygnować z pięknej wieży, która jest ikoną naszego basenu. Po jej modernizacji pełnić będzie funkcję wieży widokowej i jednocześnie filaru, do którego mogą być zamontowane zjeżdżalnie – zdradza plany burmistrz Adam Zielnik