Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Zgodnie z polską tradycją

Główna treść

Zgodnie z polską tradycją

Polacy – być może ze względu na tragiczną historię, w bardzo szczególny, niepodobny do innych nacji sposób, obchodzą uroczystości Wszystkich Świętych. Wyróżniającą nas tradycją jest porządkowanie pod koniec października grobów zmarłych, na które z szacunkiem, jako wyraz pamięci, przynosimy kwiaty i znicze. W wielu miejscach obok grobów bliskich znajdujemy mogiły ofiar konfliktów zbrojnych z minionych lat. Warto spontanicznie pamiętać także o nich.

O zbiorowe mogiły zamordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Wolbromia pochodzenia żydowskiego zadbali kilka dni temu uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy, którzy posprzątali zeschłe liście i śmieci, starając się godnie zadbać o pamięć pomordowanych.

Piękny przykład pamięci dają też mieszkańcy Kalisia, którzy kolejny raz zebrali się spontanicznie, aby posprzątać leżący nieopodal w lesie cmentarz na Ogonowie – miejsce pochówku ofiar z czasów I Wojny Światowej. Do akcji dorośli zapraszają dzieci i młodzież, aby młodzi ludzie uczyli się od najmłodszych lat jak ważny jest szacunek do przeszłości i tradycji.

Cmentarz wojenny Ogonów w  Kalisiu, tzw. „Sosnówka”, położony jest wśród drzew, większość mogił jest nieoznaczona. Na cmentarzu pochowano około 1600 osób: żołnierzy armii austro – węgierskiej, poległych w okolicach Wolbromia oraz osób cywilnych, które zginęły podczas I Wojny Światowej. Element centralny nekropolii stanowi betonowy cokół z płytą pamiątkową, na której znajduje się napis: „CNOCIE ŻOŁNIERSKIEJ – POTOMNI. TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE POLSCY POLEGLI ZA OJCZYZNĘ W LATACH 1914 – 1918”. Cmentarz  „Sosnówka” został włączony do Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej, jako jeden z 400 ważniejszych małopolskich cmentarzy wojennych.

O pozostałe miejsca pamięci i groby poległych w konfliktach wojennych na terenie naszej gminy jak co roku zadba MZGKiM, bo choć utrzymanie w porządku cmentarzy i pojedynczych grobów wojennych to zadanie Wojewody, to Gmina z dobrej woli wykonuje to zadanie, nawet bez otrzymania na nie specjalnych środków. Tuż przed Wszystkimi Świętymi na miejscach tych zostaną złożone kwaity i zapalone znicze pamięci.

Zachęcamy tez mieszkańców naszej gminy do rozglądania się wokół siebie – podtrzymując piękną polską tradycję szacunku i pamięci o zmarłych – zadbajmy choć raz w roku również o zaniedbane, opuszczone mogiły, które zapewne znajdują się na naszych cmentarzach. Takie drobne gesty dobrze świadczą o naszej wrażliwości.

Ewa Barczyk