Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: ZPiT „Wolbromiacy” obchodzi w tym roku szafirowy jubileusz

Główna treść

ZPiT „Wolbromiacy” obchodzi w tym roku szafirowy jubileusz

Kulturalna wizytówka miasta i gminy Wolbrom – czyli Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” obchodzi w tym roku 45 lecie działalności. Z okazji szafirowego jubileuszu, w dniu 4 maja, miał miejsce pierwszy z trzech zaplanowanych w tym roku koncertów, odbywających się w ramach projektu „Jubileuszowe międzypokoleniowe spotkania z tradycją i folklorem”.

Podczas urodzinowego koncertu na scenie Domu Kultury wystąpiło ok. 150 osób, w wieku od 4 lat do 60+: małżeństwa, rodzeństwa, rodzice-dzieci, babcie/dziadkowie i wnuczki/wnukowie. Zaprezentowali oni polskie tańce narodowe oraz zabawy, przyśpiewki i tańce z różnych regionów Polski. Międzypokoleniowe prezentacje artystyczne podziwiała widownia, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej DK.

Podczas Jubileuszowej Gali założyciele oraz instruktorzy ZPiT „Wolbromiacy” odebrali dyplomy oraz okolicznościowe ordery z rąk burmistrza Adama Zielnika i dyrektora Domu Kultury w Wolbromiu Piotra Gamrota.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

Barbara Motowidlak – założycielka zespołu (kierownik w latach 1979-1991)

Konrad Kowalczyk – choreograf oraz instruktor w latach 1979-1987,

Maria Osadzińska – choreograf oraz instruktor w latach 1987-2003,

Anna Kaziród – instruktorka tańca zespołu „Mali Wolbromiacy” w latach 1984-1993,

Halina Knap – instruktor tańca w latach 1992-1997,

Grzegorz Pasierb – instruktor muzyki w latach 2002-2008,

Marta Gaweł – instruktor muzyki w latach 2010-2013,

Zuzanna Statuch – od 2023 roku instruktor tańca najmłodszej grupy,

Agnieszka Gołembiowska-Karoń – związana z zespołem od 44 lat, jako instruktor i choreograf „Małych Wolbromiaków” w latach 1984-1992, ZPiT „Wolbromiacy” w latach 1984-1992 i prowadząca zespół od roku 1997 do chwili obecnej.

Pięknego jubileuszu gratulowali zespołowi ustępujący burmistrz Adam Zielnik, oraz burmistrz elekt Radosław Kuś. Obok najlepszych życzeń, obaj zadeklarowali zespołowi wszelkie wsparcie na kolejne lata.

Wzorem lat ubiegłych, jubileusz „Wolbromiaków” trwa cały. Ci, co nie mogli uczestniczyć w uroczystej gali w dniu 4 maja, mają szansę obejrzenia fantastycznych występów podczas koncertów na bis zaplanowanych w październiku i w grudniu, na które „Wolbromiacy” zapraszają serdecznie już dziś.

Przypomnijmy.

Kierowniczką działającego przy Domu Kultury w Wolbromiu zespołu oraz choreografem i instruktorem grupy starszej, średniej i młodszej (grupa Słoneczka) jest Agnieszka Gołembiowska- Karoń – dyplomowany instruktor, związana z zespołem już od 44 lat. Z kolei instruktorem grupy najmłodszej czyli Juniorków jest Zuzanna Statuch.

W dniu 4 maja 2020 roku z okazji 40-lecia działalności, Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” został odznaczony przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest to odznaczenie nadawane szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Przez 45 lat nieprzerwanej, aktywnej działalności, członkami zespołu było prawie tysiąc osób. Obecnie tańczy w nim już drugie, a nawet trzecie pokolenie. Podczas koncertów na terenie gminy, powiatu, regionu, kraju i zagranicy „Wolbromiacy” popularyzują piękno polskiego folkloru, przypominają o naszych tradycjach i kulturze, wychowując i kształcąc artystycznie kolejne roczniki młodzieży. Dzięki wyjazdom na zagraniczne festiwale i przeglądy prezentują tańce i ludowe przyśpiewki różnych regionów Polski. Na przestrzeni 45 lat zespół reprezentował Polskę podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych, m.in. na Ukrainie, na Węgrzech (czterokrotnie), w Czechach (dwukrotnie), w Portugalii (trzykrotnie), we Włoszech (pięciokrotnie), w Hiszpanii, Turcji, Niemczech, Macedonii, Rumunii, Grecji, Bułgarii i Chorwacji.

Na imponujący dorobek na przestrzeni tych lat, oprócz członków zespołu, zapracowało grono instruktorów, choreografów, muzyków i kierowników. Byli to m.in: Władysław Augustowski, Barbara Motowidlak, Janina Gajos, Konrad Kowalczyk, Marian Duliński, Maria Osadzińska, Maksymilian Pasierb, Tadeusz Mąka, Ryszard Janik, Aleksander Sowiński, Krzysztof Chaliński, Halina Knap, Marek Skuła, Grzegorz Pasierb, Łukasz Neter, Zofia Neter, Anna Kaziród, Marta Gaweł, Agnieszka Gołembiowska-Karoń i Zuzanna Statuch.