Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: ZUS: pierwsze przelewy z „300+”

Główna treść

ZUS: pierwsze przelewy z „300+”

Od poniedziałku (18 lipca) ZUS zaczął wypłacać dofinansowanie do wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry start”. W Małopolsce przekazano 21,7 tys. świadczeń na łączną kwotę ponad 6,5 mln złotych.

W całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał na konta rodziców łącznie ponad 87 mln złotych.

ZUS po raz drugi przyznaje świadczenie „300+”. Szacuje się, że z tzw. wyprawki szkolnej skorzysta w tym roku ponad 4,4 mln dzieci.

Wnioski o świadczenie dobry start na rok szkolny 2022/2023 można składać od 1 lipca 2022 r. do 30 listopada 2022 roku.

Podobnie jak w zeszłym roku wnioski można składać tylko elektronicznie przez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej i portal Emp@tia.

ZUS wysłał do klientów już pierwsze informacje o przyznaniu świadczenia, które są na portalu PUE ZUS. W kolejnych dniach będą sukcesywnie kierowane następne informacje o przyznaniu świadczenia. Powiadomienie o informacji na PUE ZUS trafi na adres mailowy wskazany we wniosku.

ZUS przyznał już kilkaset tysięcy świadczeń. Pieniądze zostaną przekazane na konto podane we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

W przypadku, gdy w sprawie będzie konieczne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, na profilu PUE ZUS będzie wezwanie do uzupełnienia wniosku. Klient dostanie też informację sms-em na numer telefonu, który wpisał we wniosku.

ZUS na rozpatrzenie wniosku o dobry start, który został złożony do 31 sierpnia, ma czas do końca września 2022 roku.

Anna Szaniawskaregionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim