Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: 25 lecie Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku – korespondencja

Główna treść

25 lecie Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku – korespondencja

“Pamiętaj, że wszystko, co robisz w życiu, pozostawia jakiś ślad…” Z takim motywem przewodnim Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowisku 17 maja 2019 r. świętowała 25 lat swojego istnienia. Staranne i długotrwałe przygotowania do jubileuszu zostały uwieńczone wspaniałą uroczystością, którą uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz Województwa Małopolskiego, Powiatu Olkuskiego, Miasta i Gminy Wolbrom wraz z Radą Miejską oraz hierarcha diecezji sosnowieckiej, bp Grzegorz Kaszakwraz z dyrektorem Wydziału Katechetycznego, ks. dr. Michałem Bordą.

Wśród obecnych gości nie zabrakło również osób prywatnych lub reprezentujących instytucje, z którymi szkoła współpracuje od wielu lat i którzy mieli swój wkład w jej liczne sukcesy. Byli to przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Bibliotek Publicznych w Olkuszu i Wolbromiu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olkuszu, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Domu Kultury w Wolbromiu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wolbromiu jak również dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, obecny i były proboszcz parafii Szreniawa, Koło Gospodyń Wiejskich i sołtys wsi Wierzchowisko, przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Szkoły oraz sponsorzy. 

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą, celebrowaną przez bpa Grzegorza Kaszaka wraz z ks. Kazimierzem Syrkiem i ks. Michałem Bordą, z udziałem chóru działającego przy kościele Narodzenia NMP w Szreniawie. Po mszy świętej chór po raz pierwszy wykonał hymn szkoły, do którego tekst i muzyka zostały napisane w ramach konkursu przez pana Artura Pacię, rodzica aktywnie współpracującego ze szkołą i współtwórcę chóru.
Po mszy świętej nastąpiło oficjalne powitanie zgromadzonych gości. Dyrektor Ewa Przyjemska-Kondziołka w swoim przemówieniu podziękowała wszystkim za przybycie na uroczystość, a także za wkład i wsparcie w nieustanny rozwój szkoły. Wyrazem uznania zasług dla szkoły były pamiątkowe statuetki, wręczone przez panią dyrektor burmistrzowi Adamowi Zielnikowi, zastępcy dyrektora ARiMR w Krakowie, Łukaszowi Piątkowi, poprzednim dyrektorom szkoły – Annie Maj oraz Leopoldowi Straszakowi, proboszczowi parafii Szreniawa – ks. Józefowi Baranowi, a także przewodniczącej Społecznego Komitetu Budowy Szkoły – pani Lidii Chojnackiej. Pani dyrektor w imieniu całej społeczności szkolnej przyjęła od gości liczne gratulacje, słowa uznania i życzenia kolejnych wielu lat udanej działalności. Następnie przemawiał burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom – Adam Zielnik, przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu – Bartłomiej Żurek, dyrektor Banku Spółdzielczego – Witold Myszor, dyrektor Powiatowej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – Agata Knapik, były poseł na Sejm RP i wiceminister rolnictwa w latach 90. – Jacek SoskaLidia Chojnacka oraz Łukasz Piątek. Odczytane zostały również listy gratulacyjne od nieobecnych na uroczystości Wicewojewody Małopolskiego Zbigniewa Starca oraz Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki
Ważnym wydarzeniem dla szkoły było uroczyste otwarcie nowoczesnej terminalowej pracowni komputerowej.  Symboliczną wstęgę do nowo otwartej sali przecięli burmistrz Adam Zielnik, dyrektor Ewa Przyjemska-Kondziołka, ks. kan. dr Michał Borda oraz pan Łukasz Piątek. Pracownia powstała dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Adama Zielnika. Druga, mniejsza sala informatyczna uruchomiona została dzięki sprzętowi przekazanemu przez ARiMR. I oto szkoła otrzymała 25 komputerów na 25-lecie! 
Nauczyciele z pomocą rodziców zadbali o wspaniałą oprawę artystyczną uroczystości, zainaugurowaną  polonezem w wykonaniu uczniów klas III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej. W programie artystycznym znalazły się humorystyczne scenki nawiązujące do historii szkoły oraz do jej codziennego życia, imponujące występy wokalne i taneczne uczniów.  Nie mogło się obyć bez poważniejszych refleksji i wzruszeń, wywołanych wspomnieniami o życiu patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz o zmarłych nauczycielach i uczniach, którzy współtworzyli historię szkoły. 
Uznanie gości zdobyły nie tylko olśniewające występy uczniów, lecz również profesjonalna organizacja uroczystości, która była efektem wielomiesięcznych przygotowań i współpracy wszystkich pracowników szkoły ze środowiskiem. Zadbano o odświętny wygląd wokół budynku szkoły – przybywających gości witał napis “25 lat” wykonany z kwiatów posadzonych na rabacie przed wejściem. Wnętrze szkoły było również ozdobione dekoracjami z kwiatów i wystawami zdjęć oraz prac uczniowskich. Zainteresowani goście mogli zatrzymać się w przygotowanym na tę okazję kąciku – usiąść w starodawnych ławkach i przeglądać kroniki szkolne, obejrzeć prezentację o historii szkoły od jej powstania do czasów współczesnych, lub obejrzeć video clip wiernie dokumentujący aktualne życie szkoły. W kąciku wystawiona została Księga Pamiątkowa, do której wpisywali się wszyscy chętni uczestnicy jubileuszowych obchodów. 
Po zakończeniu części oficjalnej i artystycznej goście zostali podjęci poczęstunkiem oraz tortem w kształcie otwartej księgi, na którym również widniał napis, będący mottem całej uroczystości. Wszyscy mieszkańcy Wierzchowiska mogli też wziąć udział w pikniku, zorganizowanym w godzinach popołudniowych na boisku szkolnym przez Radę Rodziców, KGW, OSP, sołtysa wsi Wierzchowisko, Krzysztofa Koniecznego, oraz stowarzyszenie “Źródła Szreniawy”. Organizatorzy zadbali o atrakcje dla najmłodszych w postaci nadmuchiwanego zamku, malowania twarzy, puszczania baniek mydlanych czy balonów zamienianych przez panie animatorki w przeróżne zwierzątka. Wszyscy chętnie bawili się przy muzyce, tańcząc do późnych godzin wieczornych. Dzień 17 maja 2019 r. na długo zapadnie w pamięci mieszkańców oraz całej społeczności szkolnej. Foto i wideorelacje z jubileuszu można zobaczyć na stronie naszej szkoły, w zakładkach ‘galeria’ i ‘filmy’. Zapraszamy na www.spwierzchowisko.itcom.pl


Relację przygotowały: Anetta Kowal, Ewelina Wójcik, Anna Lekston

Galeria zdjęć