Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Miasta partnerskie

Główna treść

Miasta partnerskie

Wolbrom utrzymuje kontakty partnerskie z dwoma miejscowościami poza granicami Polski – są to: Domaszék na Węgrzech i Waltershausen w Niemczech.
Partnerstwo między miastami w różnych krajach ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Szczególnie popularne są kontakty przedstawicieli młodzieży szkolnej, którzy poznając wzajemnie swoje kraje, pogłębiają znajomość języków obcych, ale także zawiązują międzynarodowe przyjaźnie.

Domaszék 

https://www.domaszek.hu/

Domaszék to duża wieś gminna licząca ok. 4700 mieszkańców i rozciągająca się na powierzchni 52,15 km2. Leży zaledwie 12 km na zachód od miasta powiatowego Szeged w regionie Południowej Niziny Węgierskiej (Komitat Csongrád) znajdującego się w południowo-wschodniej części Węgier. Posiada dogodne połączenie drogowe (autostrada M5, E75) ze stolicą – Budapesztem, odległym jedynie o 165 kilometrów. Domaszék, którego historia sięga 1552 roku, status wsi gminnej uzyskał w 1952 roku, po tym jak z małej wioski rozrósł się do sporej osady willowej zamieszkiwanej głównie przez mieszkańców pobliskiego Szegedu.    

Okolice Domaszku, jak cały Region – Komitat Csongrád  są w całości równinne i stanowią najniżej położony obszar Węgier. Duża liczba dni słonecznych oraz bogactwo rzek czynią z tej krainy obszar niezwykle atrakcyjny pod względem rolniczym.  Dzięki swoim warunkom naturalnym region jest jednym z najważniejszych obszarów rolniczych, spichlerzem kraju. Oprócz dwóch węgierskich specjalności, segedyńskiej papryki oraz cebuli z Makó, uprawia się tu w dużych ilościach różnorakie zboża, owoce i warzywa. Komitat daje połowę krajowej produkcji cebuli, mielonej papryki oraz roślin pastewnych oraz połowę wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Najważniejsze atrakcje turystyczne komitatu to miasto Szeged oraz skansen historyczny w Ópusztaszer (Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark).

Waltershausen

https://www.waltershausen.de/

Liczące niespełna 11 tysięcy mieszkańców niemieckie miasto WALTERSHAUSEN leży w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Gotha. Często nazywane jest „Wrotami do Lasu Turyńskiego” – jednego z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Niemiec. Miasto, które prawa miejskie uzyskało w 1209 roku, przed laty słynęło w Europie z fabryki lalek, a obecnie znane jest z produkcji samochodów dostawczych Multicar.

Współpraca partnerska Wolbromia z Waltershausen datuje się już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to nawiązane zostały kontakty między załogami istniejących w obu miastach zakładów gumowych. Formalną umowę partnerską między miastami podpisano w 2000 roku. Od tego czasu bardzo prężnie rozwijają się kontakty w różnorodnych dziedzinach między innymi w sporcie oraz wymianie turystycznej dzieci i młodzieży. Nie brakuje również oficjalnych spotkań przedstawicieli samorządów obu miast. Organizowane są one nie tylko w związku z odbywającymi się imprezami jak Dni Miast, ale także z innymi przedsięwzięciami. W kontaktach dzieci i młodzieży prym w mieście i gminie wiedzie Gimnazjum nr 3 i Zespół Szkół. W każde wakacje, począwszy od 2000 roku, grupa młodzieży z obu szkół wyjeżdża do Waltershusen na 10-dniowy wypoczynek. Wymiana współfinansowana jest jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Każdorazowy pobyt w Waltershausen obfituje w wiele ciekawych atrakcji. Młodzież z Wolbromia, wspólnie z niemieckimi rówieśnikami, ma okazję brać udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych i wycieczkach turystyczno-krajoznawczych. Przy okazji nasza młodzież szlifuje język niemiecki, poznaje kulturę zachodnich sąsiadów i nawiązuje młodzieńcze zagraniczne przyjaźnie.