Wolbrom utrzymuje kontakty partnerskie z dwoma miejscowościami poza granicami Polski – są to: Domaszék na Węgrzech i Waltershausen w Niemczech.
Partnerstwo między miastami w różnych krajach ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Szczególnie popularne są kontakty przedstawicieli młodzieży szkolnej, którzy poznając wzajemnie swoje kraje, pogłębiają znajomość języków obcych, ale także zawiązują międzynarodowe przyjaźnie.
Domaszék

Domaszék to duża wieś gminna licząca ok. 4700 mieszkańców i rozciągająca się na powierzchni 52,15 km2. Leży zaledwie 12 km na zachód od miasta powiatowego Szeged w regionie Południowej Niziny Węgierskiej (Komitat Csongrád) znajdującego się w południowo-wschodniej części Węgier. Posiada dogodne połączenie drogowe (autostrada M5, E75) ze stolicą – Budapesztem, odległym jedynie o 165 kilometrów. Domaszék, którego historia sięga 1552 roku, status wsi gminnej uzyskał w 1952 roku, po tym jak z małej wioski rozrósł się do sporej osady willowej zamieszkiwanej głównie przez mieszkańców pobliskiego Szegedu.
Okolice Domaszku, jak cały Region – Komitat Csongrád są w całości równinne i stanowią najniżej położony obszar Węgier. Duża liczba dni słonecznych oraz bogactwo rzek czynią z tej krainy obszar niezwykle atrakcyjny pod względem rolniczym. Dzięki swoim warunkom naturalnym region jest jednym z najważniejszych obszarów rolniczych, spichlerzem kraju. Oprócz dwóch węgierskich specjalności, segedyńskiej papryki oraz cebuli z Makó, uprawia się tu w dużych ilościach różnorakie zboża, owoce i warzywa. Komitat daje połowę krajowej produkcji cebuli, mielonej papryki oraz roślin pastewnych oraz połowę wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Najważniejsze atrakcje turystyczne komitatu to miasto Szeged oraz skansen historyczny w Ópusztaszer (Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark).
Waltershausen

Liczące niespełna 11 tysięcy mieszkańców niemieckie miasto WALTERSHAUSEN leży w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Gotha. Często nazywane jest „Wrotami do Lasu Turyńskiego” – jednego z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Niemiec. Miasto, które prawa miejskie uzyskało w 1209 roku, przed laty słynęło w Europie z fabryki lalek, a obecnie znane jest z produkcji samochodów dostawczych Multicar.
Współpraca partnerska Wolbromia z Waltershausen datuje się już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to nawiązane zostały kontakty między załogami istniejących w obu miastach zakładów gumowych. Formalną umowę partnerską między miastami podpisano w 2000 roku. Od tego czasu bardzo prężnie rozwijają się kontakty w różnorodnych dziedzinach między innymi w sporcie oraz wymianie turystycznej dzieci i młodzieży. Nie brakuje również oficjalnych spotkań przedstawicieli samorządów obu miast. Organizowane są one nie tylko w związku z odbywającymi się imprezami jak Dni Miast, ale także z innymi przedsięwzięciami. W kontaktach dzieci i młodzieży prym w mieście i gminie wiedzie Gimnazjum nr 3 i Zespół Szkół. W każde wakacje, począwszy od 2000 roku, grupa młodzieży z obu szkół wyjeżdża do Waltershusen na 10-dniowy wypoczynek. Wymiana współfinansowana jest jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Każdorazowy pobyt w Waltershausen obfituje w wiele ciekawych atrakcji. Młodzież z Wolbromia, wspólnie z niemieckimi rówieśnikami, ma okazję brać udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych i wycieczkach turystyczno-krajoznawczych. Przy okazji nasza młodzież szlifuje język niemiecki, poznaje kulturę zachodnich sąsiadów i nawiązuje młodzieńcze zagraniczne przyjaźnie.