Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: 26 września Europejskim Dniem Języków

Główna treść

26 września Europejskim Dniem Języków

Od kilku lat tradycją Zespołu Szkół stały się obchody Europejskiego Dnia Języków. W tym roku szkolnym wsparli nas również uczniowie Gimnazjum nr 4 pod opieką p. Jolanty Haberki. W kolorowym orszaku maszerowali przez Wolbrom uczniowie przydzieleni do różnych sekcji językowych.

Jak co roku, uczniowie nieśli flagę Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Francji, a dodatkowo po raz pierwszy pojawiła się też sekcja maltańska reprezentująca dla niektórych nadal trochę egzotyczny kraj, jakim jest Malta- była kolonia brytyjska. Na czele pochodu uczniowie nieśli flagę Unii Europejskiej oraz banner z napisem „Europejski Dzień Języków”. Do wspólnej fotografii pozowaliśmy też z transparentem Zespołu Szkół.

Barwny korowód przeszedł trasę rozpoczynającą się przed budynkiem Zespołu Szkół, a kończącą się na placu targowym, gdzie uczniowie rozpoczęli „europejskie nauczanie”. Większość przechodniów z zaciekawaniem reagowała na barwne flagi, balony w kolorach flag państw europejskich oraz kolorowe stroje uczniów, a nie da się ukryć, że rosyjskie „babuszki” przyciągały wzrok.

Uczniowie uczyli przechodniów słów i zwrotów w różnych językach, a sekcja maltańska dodatkowo przygotowała quiz wiedzy o Malcie. Po około 45 minutach „językowej lekcji” na placu targowym rozdaliśmy dziesiątki cukierków, balonów i flag, a na manekinach pozostawiliśmy ślady naszej bytności w postaci kolorowych emblematów. Uczniowie sprawdzili się w roli nauczycieli, a mieszkańcy Miasta i Gminy Wolbrom mogli nauczyć się nowych zwrotów w obcych językach, ale przede wszystkim mieliśmy okazję zintegrować się ze społecznością lokalną i poczuć ducha Europy.

Mamy nadzieję, że za rok obchody Europejskiego Dnia Języków przyciągną jeszcze więcej osób spragnionych wiedzy i kontaktu z uczniami Zespołu Szkół, którzy po raz kolejny udowodnili że nie boją się żadnego wyzwania.

Nauczyciele języków obcych w Zespole Szkół