Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz

Główna treść

Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz

Wiele reklam, z którymi spotykamy się na co dzień, swoimi hasłami zachęca potencjalnych klientów do wzięcia „szybkiej pożyczki”. Jak się jednak okazuje konsument decydując się na zaciągnięcie kredytu ryzykuje wpadnięciem w tzw. spiralę zadłużenia. W związku z wysoką skalą tego problemu Jerzy Miller – wojewoda małopolski, wsparł kampanię społeczną „Nie daj się nabrać Sprawdź, zanim podpiszesz”.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyko związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciągnięciem wysoko oprocentowanych, krótkoterminowych pożyczek tzw. „chwilówek” oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa. Akcja społeczna jest współorganizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kampania ma chronić przed sytuacjami, kiedy to konsument omamiony hasłami reklamowymi typu „pożyczka na dowód”, „bez poręczycieli”. „bez zbędnych formalności”, ulega pokusie zdobycia pieniędzy w łatwy sposób, a następnie niejednokrotnie bardzo boleśnie przekonuje się, że umowy te są tylko pozornie proste. Roczne oprocentowanie takiej „szybkiej gotówki” może bowiem sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nagle okazuje się, że pożyczkobiorca musi dodatkowo zapłacić za takie usługi jak obsługa pożyczki w domu czy monity telefoniczne, o czym plakaty reklamowe w żadnym stopniu nie informowały.

UMiG Wolbrom również popiera akcję i apeluje do mieszkańców gminy, aby byli ostrożni i nie ufali temu co napisane jest na plakatach. Pamiętajmy, że należy zawsze dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem wraz z wszystkimi załącznikami jak np. regulaminy, warunki świadczenia usług. Jeżeli chcesz zasięgnąć bezpieczną pożyczkę pamiętaj o czterech zasadach:

1. Sprawdź wiarygodność firmy
2. Policz całkowity koszt pożyczki
3. Dokładnie przeczytaj umowę
4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa na rynku finansowym znajdują się na stronie internetowej: www.zanim-podpiszesz.pl