Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Dbajmy o pszczoły, póki nie jest za późno

Główna treść

Dbajmy o pszczoły, póki nie jest za późno

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważne zadania spełniają pszczoły. Niestety w ostatnich latach zauważono masowe ich wymieranie. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Aby pogłębić swoją wiedzę na temat tych pożytecznych owadów Koło Pszczelarskie w Wolbromiu zorganizowało wycieczkę, podczas której uczestnicy zwiedzając pasieki poznali wiele nowinek na temat hodowli pszczół oraz dobroczynnego składnika ich produkcji jakim jest miód.

Pszczoły są obecne w życiu człowieka od tysięcy lat, a produkcja miodu to nie jedyne ich pożyteczne zadanie. Ich rolą jest też zapylanie roślin jadalnych, w tym warzyw i owoców, które są ważnym elementem pożywienia zarówno ludzi jak i zwierząt. Niestety w ostatnich latach zaobserwowano masowe wymieranie pszczół. Może to mieć ogromne konsekwencje dla środowiska. Pszczelarze robią co mogą aby zapobiec temu niepokojącemu zjawisku. Starają się znaleźć wytłumaczenie dlaczego tak się dzieje. Przyczynami mogą być: choroby i pasożyty, stosowane na masową skalę chemiczne środki owadobójcze. Istotne znaczenie mają też zmiany klimatu, które dodatkowo pogarszają stan zdrowia owadów zapylających.

Na początku sierpnia Zarząd Koła Pszczelarzy w Wolbromiu zorganizował wycieczkę, której program obejmował wizyty w Pszczelej Woli, Końskowoli, Instytucie Pszczelnictwa w Puławach. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie Lublina i Warszawy. W trzydniowym wyjeździe wzięło udział szesnastu członków Koła. Uczestnikom towarzyszył Cezary Kruk – absolwent Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli – obecny wykładowca pszczelarstwa. Napięty program wycieczki sprawił, że wszyscy bardzo intensywnie spędzili czas. Pszczelarze odwiedzili wiele miejsc związanych z ich hobby, jak na przykład: Instytut Pszczelarstwa w Lublinie, Pasiekę Hodowlaną „Pożóg”, która od lat zaopatruje hodowców pszczół w matki pszczele reprodukcyjne i użytkowe. Podczas wizyty w miejscowości Witoszyn uczestniczyli w wykładzie na temat żywienia optymalnego oraz leczenia jadem pszczelim chorób reumatoidalnych. Zainteresowani mogli zaopatrzyć się w fachową literaturę oraz produkty pszczele. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić jedyne w Polsce i Europie Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. W Lublinie odwiedzili pana Józefa Jasina – właściciela 300 rodzin pszczelich. Tam też pszczelarze mieli możliwość obejrzenia nowoczesnego sprzętu do pozyskiwania miodu. Program wycieczki oprócz akcentów pszczelarskich obejmował również zwiedzanie najważniejszych miejsc w Warszawie.

Były to trzy intensywnie i pożytecznie spędzone dni. Na pewno wiedza, którą pozyskali wolbromscy pszczelarze zostanie wykorzystana w praktyce. Jeśli chcemy korzystać z dobroczynnych właściwości miodu, pyłku czy wosku pszczelego wszyscy powinniśmy dbać o warunki życia tych szlachetnych owadów.

Greta Fałda