Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Akademia rozpoczyna budowanie nowego Przeboju

Główna treść

Akademia rozpoczyna budowanie nowego Przeboju

W ostatni piątek rozstrzygnięty został konkurs na dofinansowanie przez Gminę Wolbrom działalności związanej z realizacją zadania w zakresie upowszechniania kultury fizycznej – piłka nożna. Komisja konkursowa zdecydowała, że najlepszą ofertę złożyło Stowarzyszenie „Akademia Piłkarska Przebój Wolbrom”, które w związku z tym przesłało do nas z prośbą o publikację oświadczenie oraz kilka informacji dla kibiców i piłkarzy. Oto one:

Oświadczenie
W dniu 14 marca 2014 roku zastało zakończone postępowanie konkursowe w zakresie wspierania realizacji w prowadzeniu działalności w zakresie upowszechniania kultury fizycznej – piłka nożna wśród mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom. W wyniku owego postępowania zadanie oparte o partnerstwo publiczno-prywatne zostało zlecone naszej młodej i dynamicznie rozwijającej się Akademii. Czujemy się zaszczyceni, że nasza oferta spotkała się z uznaniem władz samorządowych z Burmistrzem Janem Łaksą na czele.

Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować tym wszystkim, dzięki którym w ciągu kilku ostatnich tygodni mogła powstać tak ciekawa i bogata oferta. W szczególności jesteśmy wdzięczni Rodzicom, których dzieci już uczęszczają na zajęcia prowadzone przez trenerów naszej Akademii. Jesteśmy pewni, że dalsze rozmowy pomiędzy róznymi osobami, którym dobro sportu, a w szczególności piłki nożnej leży na sercu,  zaowocują wypracowaniem najkorzystniejszych warunków kształcenia młodych adeptów piłki nożnej z pożytkiem dla kibiców – mieszkańców naszej Gminy.

Jedocześnie mamy świadomość, że przyjęcie naszej oferty nie wiąże się tylko i wyłącznie z określonym zadaniem. Spoczywa na nas odpowiedzialność za 77 lat bogatej i chlubnej tradycji i historii piłkarstwa w barwach KS „Przebój” Wolbrom. W związku z powyższym zapraszamy wszystkie osoby, którym leży na sercu dobro piłki nożnej w naszej Gminie do współpracy oraz dzielenia się z nami uwagami i pomysłami.

Zarząd Akademi Piłkarskiej
„Przebój” Wolbrom

Poniżej prezentujemy Państwu rozmowę z Tomaszem Kulawikiem- trenerem seniorów i juniorów oraz koordynatorem grup młodzieżowych Akademii Piłkarskiej Przebój Wolbrom:

Red: Co Pana, jako trenera skłoniło do rozpoczęcia współpracy z Akademią i podjęcia pracy w roli koordynatora i trenera grupy seniorów  oraz juniorów młodszych. Akademia jest stosunkowo nowym tworem, która dopiero buduje swoją markę oraz pozycję jako miejsce, w którym chce się szkolić młodych piłkarzy z Wolbromia oraz regionu powiatu olkuskiego. Jak doskonale wiemy nazwisko trenera jest bardzo dobrze znane nie tylko w regionie, ale także w całej piłkarskiej Polsce…

Tomasz Kulawik: Przede wszystkim dlatego, że po spotkaniu z Zarządem Akademii doszedłem do wniosku, że to są ludzie, którzy mają świetny pomysł, chcą zrobić coś dobrego dla tego otoczenia, środowiska, dla tych dzieci, których w Wolbromiu i okolicach jest bardzo wiele. Co więcej, chcą tworzyć klub o innej, nowej jakości. Po okresie prosperity kiedy w Wolbromiu była II i III liga nastały trudne czasy i jeśli powstał pomysł, żeby  coś takiego zrobić to uważam że trzeba pomóc swoją wiedzą i umiejętnościami, i dążyć do tego żeby oddychać znów w Wolbromiu „sportowym tlenem”. Środowisko Wolbromia jest przesiąknięte piłką, przez lata przyjeżdżały tu dobre drużyny, także z Ekstraklasy i ludzie są przyzwyczajeni do piłki na wysokim poziomie.

Co Pan może powiedzieć o wizji  która towarzyszy działaczom klubu  dotyczącą rozwoju Akademii i czy ta wizja jest spójna z Pana pomysłem?

Tomasz Kulawik: Pierwsze pytanie jakie zadałem Zarządowi Akademii to jak widzą przyszłość młodzieży i co dalej z tymi dziećmi, których szkoli Akademia już dziś, bo według mnie nie można zakończyć szkolenia na poziomie Orlika czy Młodzika tylko dalej trzeba tą młodzież uczyć, i dawać alternatywę aktywnego i  pożytecznego spędzania  czasu oraz szansę rozwoju i tego, że dzięki dobremu szkoleniu za kilka lat będą mogli wyrosnąć na dobrych piłkarzy. Bardzo istotne jest także wpajanie im zasad fair play oraz kultury fizycznej, a także zdrowego trybu życia. Powinniśmy iść w tym kierunku, żeby to szkolenie prowadzić do wieku seniora, żeby ci zawodnicy nie kończyli swojej przygody z Wolbromiem na poziomie trampkarza, juniora ale żeby ci zawodnicy w Wolbromiu zostali na wiele lat. Ci chłopcy powinni utożsamiać się od żaka do seniora z Wolbromiem oraz klubem, który przecież istnieje od 1937 roku, a Akademia jest kontynuatorem jego działalności.

Czy wg Pana grupa seniorów powinna się opierać zawodnikach z Wolbromia czy o sile I drużyny powinni stanowić zawodnicy z poza regionu?

Tomasz Kulawik: Trzeba dołożyć wszelkich starań żeby grę seniorów kreowała młodzież z Wolbromia, czy to w IV lidze czy lidze okręgowej. Nie możemy zamykać im furtki. Uważam, że o sile drużyny seniorów powinni stanowić zawodnicy z tego miasta i z tego regionu. W tym momencie – po wycofaniu się Przeboju z III ligi – brakuje w regionie klubu, który będzie wizytówką, a także alternatywą dla młodzieży do gry w piłkę na dobrym poziomie.
Bardzo często wiele ludzi w środowisku sportowym mówiło, że w takim mieście jak Wolbrom, powiecie Olkuskim brakuje zawodników, którzy mogliby stanowić o sile Przeboju np. w III lidze. Jakie jest Pana zdanie?
Tomasz Kulawik: Proszę pamiętać, że w latach gdy „Przebój” grał w II lidze w tej drużynie grało kilku zawodników z powiatu olkuskiego, z Olkusza. To było dobre i trzeba iść w tym kierunku, żeby naszą młodzież solidnie przygotować do dobrej piłki. To nie potrwa rok czy dwa – to długi proces, któremu potrzeba poświęcić wiele czasu, ale przyniesie on wiele korzyści nie tylko dla Akademii, ale przede wszystkim dla środowiska i młodych chłopców, którzy chcą się rozwijać, chcą się uczyć sztuki gry w piłkę nożną. Ta młodzież prędzej czy później wypłynie.

Zatem widzi Pan potencjał  w młodzieży z naszego regionu?

Tomasz Kulawik: Potencjał jest na pewno. Tylko trzeba go teraz z naszej młodzieży „wykrzesać”. Ważne jest żeby dobrze i wartościowo trenować i szlifować talenty, których – co powtarzam – w Wolbromiu i okolicy nie brakuje. Bardzo ważną kwestią jest to, żeby dzieci miały później możliwość gry w drużynie seniorskiej w Wolbromiu na dobrym poziomie – czy to w III, IV czy V lidze, a oby jak najwięcej z nich wypłynęło jeszcze wyżej. Trzeba do tego dążyć, to musi być ich celem grając już w grupach młodzieżowych.

Czego Pan będzie wymagał od swoich współpracowników jako trener koordynator wszystkich grup Akademii ? Czy system szkolenia będzie w AP „Przebój” ujednolicony?

Tomasz Kulawik: Tak chcę to zrobić . Jedna myśl szkoleniowa od młodzika do seniora to podstawa.  Musi w Wolbromiu funkcjonować  pełny system szkolenia. Jasne jest, że w grupach najmłodszych istotną rzeczą jest indywidualność każdego z zawodników, nie można dzieciom odbierać radości z gry „1 na 1”, ale nie wolno zapominać o taktyce, z każdą kolejno starszą grupą tej taktyki musi być więcej i trzeba to piłkarzom wpajać. Rozwój piłkarza jest bardzo złożony i wiele czynników wpływa na jego karierę. Jestem już po pierwszej rozmowie z trenerami. W najbliższych 2-3 tygodniach będę uczęszczał na treningi wszystkich grup młodzieżowych i konsultował z trenerami swoje spostrzeżenia. Będziemy mocno współpracować z korzyścią dla Akademii. 

Jakie ma Pan doświadczenia w pracy z młodzieżą oraz akademiami piłkarskimi?

Tomasz Kulawik: Prowadziłem w Wiśle Kraków juniorów oraz drużynę Młodej Ekstraklasy przez długi okres. Wiem co trzeba tym zawodnikom wpoić, jak ich prowadzić żeby wyciągnęli jak najwięcej korzyści z gry w piłkę dla siebie i dla tego otoczenia. Byłem na stażach w Dynamie Drezno oraz w AC  Parma. Dzięki temu wiem na co kładzie się naciski żeby szkolić młodzież. Nie możemy porównywać się z Parmą i Dynamem ale trzeba ich podglądać i uczyć się od najlepszych, żeby kiedyś osiągnąć taki poziom.

Co Pan  chciałby powiedzieć na koniec naszej rozmowy?

Tomasz Kulawik: Chciałbym powiedzieć młodym zawodnikom z regionu żeby przychodzili  do Akademii, zaryzykujcie swój czas po to żeby nauczyć się gry w piłkę, a także zaczerpnąć rozwoju sportowego bo to bardzo ważne. Zróbmy wszyscy razem coś dobrego dla tego środowiska, dla Wolbromia.

Red. www.apprzeboj.wolbrom.pl

Tomasz Kulawik (ur. 4 maja 1969 w Olkuszu), polski piłkarz i trener; dwukrotny reprezentant kraju, wieloletni kapitan Wisły Kraków. Absolwent LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu i krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Na boisku występował na pozycji pomocnika. W polskiej Ekstraklasie w barwach Zagłębia Sosnowiec, Wisły Kraków i Ruchu Chorzów rozegrał 257 spotkań i strzelił 37 bramek. Z krakowskim klubem zdobył mistrzostwo Polski w sezonach (1998/1999) oraz (2000/2001), zdobywca Pucharu Polski (2001/2002), Pucharu Ligi (2000/2001) oraz Superpuchar Polski (2001). Król strzelców Pucharu UEFA 1998/1999. Po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował w sztabie trenerskim Wisły jako trener grup młodzieżowych, MESY oraz I drużyny.

Harmonogram treningów – marzec/czerwiec 2014 r.
Treningi odbywają się na Stadionie Sportowym przy ul. Leśna 2

kliknij, aby powiększyć

Treningi dla grup Orliki, Trampkarze młodsi, Trampkarze starsi, Juniorzy Młodsi i Seniorzy odbywają się BEZPŁATNIE.