Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Akcja „Znicz 2018” – zadbajmy o bezpieczeństwo!

Główna treść

Akcja „Znicz 2018” – zadbajmy o bezpieczeństwo!

W środę tj. 31 października 2018 roku rozpocznie się policyjna akcja „Znicz”, która potrwa do niedzieli, 4 listopada 2018 roku. Jak co roku, o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, będą dbać policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, jak również funkcjonariusze podległych komisariatów. Na drogach naszego powiatu, pojawi się większa niż zwykle liczba policjantów, którzy przede wszystkim udzielać będą pomocy podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich.
W tym okresie należy spodziewać się dużego natężenia ruchu, zarówno w rejonach nekropolii, jak i na drogach dojazdowych do miast. W Olkuszu jak w roku ubiegłym zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu. O bezpieczeństwo na cmentarzach i na szlakach komunikacyjnych zadbają policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Ponadto funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Policjanci przypominają o obowiązującym zakazie poruszania się pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 123 ton. Zakaz będzie obowiązywał 31 października 2018 roku w godzinach 18.00-22.00 oraz w 1 listopada 2018 roku w godzinach 8.00 – 22.00.
Aby przygotowania do Wszystkich Świętych były bezpieczne, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W czasie podróży oraz odwiedzania nekropolii zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste, a także bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań.
Zanim wyjedziemy na groby bliskich, zadbajmy o właściwe zabezpieczeni naszych domów i garaży poprzez dokładne zabezpieczanie drzwi czy okien. Jeśli wybieramy się w podróż i na kilka dni pozostawiamy bez opieki nasze mieszkania, warto zawiadomić o wyjeździe naszego sąsiad, prosząc go o doglądanie mieszkania. Nigdy nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką, w doniczce czy miejscach, do których jest łatwy dostęp.
Policjanci apelują, aby w tych dniach, piesi i kierowcy zachowali szczególną ostrożność. Kierowcy muszą pamiętać o dostawaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych, jak i o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Piesi z kolei, powinni poruszać się chodnikiem lub poboczem drogi. Warto wieczorem – nawet w terenie zabudowanym – zabrać ze sobą latarkę lub odblask.
W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji miejskiej, z uruchomionych linii autobusowych kursujących w rejon cmentarza. Jeżeli wybieramy się na groby samochodem, pamiętajmy, aby parkować zgodnie z przepisami i o tym, by nie blokować wjazdu lub wyjazdu innym pojazdom.
Policjanci szczególną uwagę zwracają na kieszonkowców, których nie brakuje w autobusach, busach czy pociągach. Tłok, panujący w takich miejscach jest okazją dla złodziei. Dlatego też, wsiadając do autobusu, nie trzymajmy portfela, telefonu czy dokumentów w tylnej kieszeni spodni, bowiem przedmioty te mogą stać się łatwym łupem dla przestępców.
Podczas robienia porządków na grobach bliskich, zachowajmy czujność. Złodzieje wykorzystują naszą nieuwagę, kradnąc rzeczy, które chwilowo pozostawiamy na pomnikach. Kradną torebki, portfele, dokumenty, telefony, biżuterię i wszystko to co stanowi wartość.
Zostawiając samochód na parkingu przy cmentarzu, zadbajmy również o to, by nie pozostawiać w nim cennych rzeczy, bo takie zachowanie z pewnością zachęci złodzieja do działania.
Pamiętajmy również o swoich pociechach. Wystarczy chwila nieuwagi, aby w tłumie, wśród grobów dziecko się zgubiło.
Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności, staniesz się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie o tym fakcie powiadom Policję.

Źródło: KPP Olkusz