Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Dzieci przekonywały do odblasków

Główna treść

Dzieci przekonywały do odblasków

W okresie jesiennym wszyscy przypominają pieszym, jak ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w warunkach ograniczonej widoczności. Znaleźli się wśród nich także uczniowie Szkoły Podstawowej w Jeżówce, którzy w ramach projektu ODBLASKOWA SZKOŁA” zorganizowali happening na temat bezpieczeństwa pieszych pod hasłem „NOŚ ODBLASK”.

Widoczny korowód z transparentem wyruszył sprzed szkoły w teren Jeżówki. Uczniowie przekonywali mieszkańców, że wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej tragiczne w skutkach. Spotkani rozmówcy podkreślali, że pieszego chroni tylko własny rozsądek. Mały element to najprostszych sposób na poprawę bezpieczeństwa- mówiła sołtys wsi Iwona Żelazny. – W czasie złej widoczności na drodze pieszy, który nie ma żadnego elementu odblaskowego, a często też ubrany jest na czarno, po prostu staje się niewidoczny- zachęcał do noszenia odblasków pracownik firmy IWTRANS – Bartosz Pietrasik. Akcję wspierał również Marian Hat, komendant wolbromskiej Straży Miejskiej.

Nowe przepisy nakładają obowiązek na każdego pieszego poruszającego się po zmroku poza terenem zabudowanym do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu. Niestosowanie się do tego przepisu może kosztować wiele. Przede wszystkim nasze życie. Wykroczenie to możne też skutkować mandatem.

Zorganizowana akcja powinna na długo pozostać w pamięci uczniów, mieszkańców i kierowców. Dzieci mają nadzieję, że happening przyniesie pozytywny efekt.

Ewa Micyk

Powiązana galeria