Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Gminne dożynki 2014 za nami

Główna treść

Gminne dożynki 2014 za nami

Dożynki w Gminie Wolbrom odbyły się w tym roku w nieco innych niż zazwyczaj warunkach. Podobnie jak przy tegorocznych zbiorach – sytuacją niepodzielnie rządziła pogoda. Kolejny też raz przekonaliśmy się, że potrafimy sobie radzić z przeciwnościami i choć nie było tak malowniczo jak zwykle, dożynki się odbyły, a przybyli goście bawili się znakomicie.

Niepewna aura sprawiła, że nie zaryzykowano zniszczenia przepięknych wieńców, przygotowanych przez 19 Kół Gospodyń Wiejskich z: Bożej Woli, Brzozówki, Chełmu, Chrząstowic, Dłużca, Domaniewic, Gołaczew, Jeżówki,  Kalisia,  Kąpiel Wielkich,  Kąpiołek,  Lgoty Wolbromskiej,  Łobzowa,  Miechówki,  Poręby Dzierżnej,  Strzegowy,   Wierzchowiska,  Załęża i Zarzecza, więc małe dzieła sztuki ludowej zostały schowane przed możliwym deszczem w dolnym kościele parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Nie przeszkodziło to w uroczystym poświęceniu wieńców, a następnie we wspólnej modlitwie w czasie mszy św. dziękczynnej odprawionej przez ks. proboszcza Tadeusza Maja. W kazaniu, które wygłosił do zebranych ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Sosnowieckiej przypomniane zostały ważne, choć niestety często dewaluowane  w dzisiejszym świecie wartości: szacunek do pracy i chleba. – Zbyt często zdarza się nam znajdować wyrzucony byle gdzie chleb, niedoceniony Boży dar i owoc ciężkiej pracy rolników – martwił się kapłan.-  Nie powinniśmy nawet w czasach dostatku zapominać o poszanowaniu dla tych cennych wartości, których symbolem jest chleb – podkreślał ks. Borda, apelując o podtrzymywanie starych polskich tradycji i przekazywanie ich młodym. Nawiązując do rolniczego trudu ks. Borda poruszył też ważny problem współczesnego spadku szacunku do pracy, jako źródła lepszego życia, ale i wartości etycznych – Wielu ludzi oduczyło się pracować, w przeświadczeniu, że opieka społeczna i pomoc płynąca z dobroci ludzkich serc należą się im bez żadnego wysiłku. Tymczasem trud zdobywania dóbr uczy nas szacunku do nich. Praca może dawać radość i satysfakcję, buduje sens życia człowieka. Ważne jest, aby traktować ją poważnie i uczciwie, zarówno przez pracodawców, jak i przez pracowników. 

Ciesząc się z okazji do wspólnej modlitwy i chwaląc piękne wieńce dożynkowe, ks. Tadeusz Maj  dziękował rolnikom za ich codzienny  trud, życząc wszystkim błogosławieństwa Bożego i wytrwałości.
Po zakończonej Eucharystii dożynkowy korowód udał się – prowadzony przez orkiestrę strażacką pod dyrekcją Wiesława Sikory – w gościnne mury Domu Kultury, gdzie w obawie przed niepogodą kontynuowane były tradycyjne obrzędy święta plonów. Starostowie, którymi w tym roku byli Jadwiga Dudek, sołtyska Podlesic II oraz Andrzej Bocianowski, sołtys Gołaczew przekazali na ręce burmistrza bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż, jako symbol dobrobytu i sytości, aby dzielił go sprawiedliwie wśród wszystkich mieszkańców, co gospodarz gminy Wolbrom Jan Łaksa obiecał solennie czynić. Ciepłe słowa do rolników skierowali kolejno burmistrz Jan Łaksa, posłanka Lidia Gądek, a także prezes wojewódzkiego zarządu PLS Andrzej Kosiniak-Kamysz. Chleb, który rozdano zgromadzonej publiczności pomagali również kroić wójtowie i burmistrzowie sąsiednich gmin: Roman Żelazny – wójt Trzyciąża, Dariusz Rzepka – burmistrz Olkusza i Mirosław Gajdziszewski – burmistrz Bukowna. W czasie wesołej zabawy dożynkowej, w której – obok mieszkańców naszej gminy – wzięło udział wielu zacnych gości,  nie zabrakło również kolejnego symbolu – rozdawano  jabłka, jako zachętę do ich większej konsumpcji na lokalnym rynku w czasie, kiedy potrzebne jest solidarne wsparcie całego społeczeństwa dla producentów rolnych, poszkodowanych przez sankcje wprowadzone na nasz kraj przez Rosję.

Choć Dom Kultury okazał się nieco ciasny, udało się zmieścić wszystkich gości, a także tradycyjne wystawy związane z rolnictwem i bezpieczeństwem pracy na roli. Swoje trofea zaprezentowali myśliwi z wolbromskiego koła Sokół i lokalni pszczelarze, którzy obok produktów pszczelich pokazali także jak wygląda prawdziwy rój. Była także prezentacja i degustacja tradycyjnych potraw lokalnych przygotowanych przez niezawodne panie z Kół Gospodyń Wiejskich.

Uroczystości uświetniły występy naszej lokalnej „wizytówki” – ZPiT  Wolbromiacy, który dopiero co wrócił z zagranicznych wojaży, a także chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło też prezentacji umiejętności wokalnych śpiewaczek z Kąpiel Wielkich oraz Chrząstowic. Na zakończenie publiczność bawiła się w rytmie starych dobrych przebojów Maryli Rodowicz w wykonaniu grupy z Krakowa.

Ewa Barczyk

Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji tegorocznych gminnych dożynek wszystkim sponsorom i darczyńcom.  III Małopolskie Święto Chleba – promocję nadprzemszańskich produktów lokalnych, Dożynki Gminne 2014 wspomogli:

F.H.U – Będkowska Danuta
Sklep Meblowy ROGAL
FHU Bartex Bartłomiej Żurek
Sośnierz Paweł, Sośnierz Anna BUDMAX S.C.
Maruszczyk Andrzej SPLOTOSZCZEL
Micuła Bożena BOMIKS
Wyrób Pieczywa Grażyna Porębska
Zakład Przetwórstwa Mięsa Edmund Barczyk
PELWAT Zbigniew Pietrusiński
Interkonekt
Bank Spółdzielczy w Wolbromiu
Piekarnia – Delikatesy „U Jacka” Jacek Haberka
Sklep Ogólnospożywczy Piekarnia-Cukiernia Marek Purzycki

Organizacja Dożynek Gminnych 2014 była dofinansowana w ramach projektu pn. III Małopolskie Święto Chleba – Promocja nadprzemszańskich produktów lokalnych. Gożynki Gminne 2014″