Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: I GMINNY KONKURS POETYCKI

Główna treść

I GMINNY KONKURS POETYCKI

„Poezja jest światem przeżyć i refleksji”(Jan Twardowski). Poezja, jak żaden inny rodzaj literacki, potrafi poruszyć najczulsze struny duszy. Wyzwala u czytelnika szeroki wachlarz emocji, czasami przywołuje wspomnienia, wzrusza, innym razem inspiruje, pozwala swobodniej snuć plany i marzenia… Skłania do refleksji, uważniejszego spojrzenia na otaczający nas świat a także samych siebie.
W codziennej gonitwie spraw, obowiązków i myśli, dyskretnie zachęca, by zatrzymać się choć na chwilę, pozwalając tym samym widzieć i rozumieć więcej. Ukazuje piękno i subtelność języka, pozostając równocześnie niezwykle osobistym wyznaniem.

Pragnąc zachęcić młodych ludzi do głębszego zanurzenia się w świat poezji, nie tylko w roli czytelników, ale przede wszystkim jako autorów wierszy, Zespół Szkół w Wolbromiu zorganizował I Gminny Konkurs Poetycki. Tematem tegorocznej, pierwszej edycji konkursu była „Codzienność”. O jego randze świadczy Honorowy Patronat Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Pana Adama Zielnika oraz udział w Jury takich specjalistów i pasjonatów w dziedzinie literatury, jak: Pani Karina Stempel (poetka, laureatka wielu konkursów, tłumaczka, polonistka), Pan Piotr Grojec (dyrektor Zespołu Szkół przy ul. Skalskiej w Wolbromiu, polonista, piszący w wolnych chwilach), Pan Mariusz Majta (poeta, reportażysta, polonista, bibliotekarz). 
Na konkurs napłynęło, łącznie w obu kategoriach wiekowych, 37 utworów poetyckich z 6 szkół naszej Gminy: Szkoły Podstawowej w Dłużcu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kąpielach Wielkich, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łobzowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu, Zespołu Szkół w Gołaczewach oraz Zespołu Szkół w Wolbromiu. Jury – po długiej i wnikliwej dyskusji – zgodnie postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii uczniów klas IV – VI:
I nagroda – Anna Lenart z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu (opiekun p. Marta Serwatka) za wiersz pt. Każdy dzień
II nagroda  – Wiktoria Latacz ze Szkoły Podstawowej w Dłużcu (opiekun p. Urszula Latacz) za wiersz pt. Magiczna codzienność
III nagroda – Martyna Szczepara z Zespołu Szkół w Gołaczewach (opiekun p. Izabela Pieczyrak) za wiersz pt. O codzienności…Wyróżnienie – Zofia Gamrat z Zespołu Szkół w Gołaczewach (opiekun p. Agnieszka Kowal) za wiersz pt. Codzienność

W kategorii uczniów klas VII, VIII i gimnazjalnych:

W drugiej kategorii wiekowej (uczniów klas VII, VIII i gimnazjalnych) Jury postanowiło nie przyznać II nagrody.
I nagroda – Sylwia Syguła z Zespołu Szkół w Wolbromiu (opiekun p. Anna Starostecka) za wiersz pt. Codzienność
III nagroda – Zuzanna Pałka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu (opiekun p. Jadwiga Mizura) za wiersz pt. Moja własna codzienność.

Wyróżnienia:

Wiktoria Kawecka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu (opiekun p. Jadwiga Mizura) za wiersz pt. Czy ją rozumiem
Anna Piechulska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu (opiekun p. Jadwiga Mizura) za wiersz pt. Śpię spokojnie…
Oliwia Dela Pałka z Zespołu Szkół w Wolbromiu (opiekun p. Anna Starostecka) za wiersz pt. Codzienność
Bartosz Gwiazda z Zespołu Szkół w Wolbromiu (opiekun p. Anna Starostecka) za wiersz pt. Codzienność
Nagrodę specjalną, za najlepszy utwór w „Turnieju jednego wiersza” (będącego jedną z atrakcji podczas uroczystego wręczania nagród, zaproponowaną przez Jury) – pisany ad hoc –  zdobyła Laura Woźniak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu.

Wszystkim młodym poetom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych literackich sukcesów, a także by obcowanie z poezją dawało im wiele satysfakcji.
Składamy serdeczne podziękowania: Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolbrom Panu Adamowi Zielnikowi za objęcie I Gminnego Konkursu Poetyckiego „Codzienność” Honorowym Patronatem oraz ufundowanie nagród; Pani Karinie Stempel, Panu Piotrowi Grojcowi oraz Panu Mariuszowi Majcie za zaangażowanie i poświęcony czas.

Anna Starostecka