Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: III koncert jubileuszowy 40 lecia ZPiT „Wolbromiacy”

Główna treść

III koncert jubileuszowy 40 lecia ZPiT „Wolbromiacy”

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” niekwestionowana wizytówka nie tylko Wolbromia, ale także Powiatu Olkuskiego obchodzi w 2019 roku jubileusz 40 lecia działalności. Świętowanie rubinowej rocznicy było doskonałą okazją do zaprezentowania swojego dorobku artystycznego, podczas trzech Koncertów Jubileuszowych odbywających się na scenie Domu Kultury. Pierwszy z nich miał miejsce 4 maja, drugi z koncertów odbył się 12 października, a trzeci w sobotę 14 grudnia br.

Podczas trzeciego koncertu, patronujący całości jubileuszu Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik uhonorował Zespół nagrodą pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych. Nagrodę wraz z najlepszymi życzeniami i okazałym bukietem kwiatów Burmistrz przekazał na ręce Kierownik zespołu Agnieszce Gołembiowskiej-Karoń.

Godnym uwagi jest fakt, że pani Agnieszka Gołembiowska-Karoń, za zaangażowanie w upowszechnianie i ochronę kultury ludowej, długoletnią, wytężoną i pełną ogromnego, osobistego zaangażowania: pracę artystyczną, jako instruktora i choreografa, pracę pedagogiczno-wychowawczą oraz menadżerską, jako kierownika Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, dzień wcześniej, 13 grudnia została odznaczona z rąk wojewody Piotra Ćwika Brązowym Krzyżem Zasługi.
Warto przypomnieć, iż 4 maja br. podczas pierwszego koncertu jubileuszowego, wojewoda Piotr Ćwik przekazał „ZPiT Wolbromiacy” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Przyznane „Wolbromiakom” medale państwowe nie dziwią. Ten coraz bardziej rozpoznawalny w Małopolsce i kraju Zespół, w swym blisko 180 minutowym repertuarze, prezentuje polskie przyśpiewki i tańce narodowe oraz regionalne, a także innych narodów.
Swym programem artystycznym uświetnia wiele imprez o zasięgu lokalnym, regionalnym czy ponad krajowym. Do nich należą m.in.: wizyta Prezydenta RP w Wolbromiu, Dni Miast (np. Wolbrom, Olkusz, Zawiercie, Wieliczka, Tychy, Klucze, Bukowno, Sławków, Miechów), uroczystości rocznicowe (np. 11 Listopada, 3 Maja), dożynki: gminne powiatowe, wojewódzkie, ogólnopolskie-jasnogórskie, jubileusze firm, imprezy ludowo-obrzędowe (krakowskie „Wianki”, „Targi Bożonarodzeniowe”, „Cepeliada”, śląskie „Gwarki”, „Babiogórska Jesień” w Zawoi), Zlot Młodzieży Gmin Jurajskich, festiwal „Wolbromskie Międzynarodowe Spotkania z Folklorem”, pikniki patriotyczne i rodzinne, Koncert Wolności, koncert Etno-Wolbrom, itp.
Pod kierunkiem p. Agnieszki Gołembiowskiej-Karoń Zespół osiągnął liczne sukcesy zarówno w kraju jak i zagranicą. Należą do nich m.in.: czołowe miejsca i nagrody na międzywojewódzkich i powiatowych przeglądach i festiwalach oraz udział w 23 festiwalach międzynarodowych (m.in. we Włoszech, Ukrainie, Turcji, Niemczech, Grecji, Portugalii, Macedonii, Czechach, Węgrzech, Bułgarii czy Chorwacji) z dumą prezentując polską kulturę ludową i skutecznie upowszechniając markę „Made in Poland” poza granicami kraju.

Prezentowany przez Zespół program koncertu jubileuszowego był bardzo różnorodny i dynamiczny. Widzowie mogli zobaczyć polskie tańce: narodowe w strojach szlacheckich i regionalne: krakowskie, rzeszowskie, opoczyńskie, lubelskie i śląskie, w wykonaniu młodszych i starszych tancerzy. Polski folklor przeplatał się z folklorem innych narodów: piosenką macedońską zaśpiewaną przez Sandrę Kiwior oraz wykonywanymi przez Dominikę Karoń – ludową pieśnią rumuńską oraz oryginalną balladą z… Wysp Owczych, śpiewaną w równie oryginalnym języku – języku farerskim.
Wyjątkowy, multimedialny spektakl muzyczno-taneczny pt. „Słowiański ogień”, przeniósł widzów w tajemniczy świat ognia i kultury słowiańskiej.
Przysłowiową „wisienką na urodzinowym torcie” były fantastyczne kompozycje taneczne do muzyki poważnej – do „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Niezwykle oryginalny taniec chiński z wachlarzami, tajemniczy i egzotyczny taniec arabski, polka i marsz do jednego z najbardziej znanych fragmentów muzycznych baletu oraz humorystyczny taniec rosyjski, ukazały „Dziadka do orzechów” – kompozycję znaną na całym świecie, w innej odsłonie – folkowej.
W każdym z trzech koncertów jubileuszowych na scenie Domu Kultury wystąpiło łącznie 160 osób – trzy pokolenia tancerzy, w tym aktualni i byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” w wieku 8-58 lat. Były to prawdziwie cudowne i wzruszające koncerty. Za każdym razem publiczność wypełniająca po brzegi salę widowiskową dziękowała za czterogodzinne widowisko owacjami na stojąco.