Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Jarek Mańka z wyróżnieniem

Główna treść

Jarek Mańka z wyróżnieniem

26 listopada 2013 r., w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, odbyła się uroczysta gala Ogólnopolskiego Konkursu „Audycja Historyczna Roku” na najlepszą audycję radiową i telewizyjną, którego głównym zadaniem ma być popularyzowanie najnowszej historii Polski w ambitnych formach. W konkursie startował film reżyserowany przez Jarosława Mańkę z Poręby Górnej, któremu udało się wywalczyć wyróżnienie specjalne.

Nagrody przyznawane były w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda ma nosić imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego) oraz historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku za prace o tematyce związanej z terenem działania białostockiego IPN). Do konkursu można było zgłaszać zarówno już emitowane, jak i nie pokazywane wcześniej filmy i audycje dokumentalne, reportaże radiowe i telewizyjne, słuchowiska dotyczące najnowszej historii Polski.

Jak informują organizatorzy konkursu: „Grand Prix Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w kategorii Wydarzenie i 10 tysięcy złotych w I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku 2013 zdobyła audycja „Zawieszka z Sobiboru” Katarzyny Michalak i Magdy Grydniewskiej z Radia Lublin.

W kategorii Losy nagrodę imienia Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i 8 tysięcy złotych zdobyła audycja Jolanty Rudnik z Radia Koszalin zatytułowana „Czarny temat – Regina”.
Nagrodę główną w kategorii Historia Regionalna i 5 tysięcy złotych zdobyła Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za audycję „Moja ciotka Zyta”.

Ponadto jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Stefan Truszczyński, dr Andrzej Zawistowski (dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN), dr Sławomir Poleszak (naczelnik OBEP IPN w Lublinie) i dr Paweł Skubisz (naczelnik OBEP IPN w Szczecinie) przyznało wyróżnienia:

– wyróżnienie specjalne dyrektora Oddziału IPN w Krakowie (2500 zł) filmowi dokumentalnemu „Święty ogień” Jarosława Mańki i Macieja Grabysy z TVP Kraków;

  • wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze w kategorii Historia Regionalna audycji „Opowieści szklanych płytek” Joanny Sikory i Krzysztofa Kiziewicza;
  • wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze w kategorii Losy audycji: „Ostatni Cichociemny” Agnieszki Czarkowskiej;
  • wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze w kategorii Wydarzenie audycji: Szlakiem śląskich powstańców” Aleksandry Fudali.

Wręczenia nagród dokonali dr Andrzej Zawistowski, dyrektor BEP, Andrzej Arseniuk, zastępca dyrektora Biura Prezesa IPN oraz Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński w wyemitowanym podczas gali nagraniu wideo wyraził uznanie dla wszystkich dziennikarzy zajmujących się historią najnowszą i zapowiedział kontynuowanie tak dobrze zainaugurowanego konkursu.
Autorzy zwycięskich audycji podkreślali w swoich wystąpieniach głęboką wewnętrzną potrzebę docierania do prawdy historycznej oraz wyjątkowość konkursu zorganizowanego z inicjatywy białostockiego Oddziału IPN.
Część artystyczną gali wypełnił koncert barda Grzegorza Kucharzewskiego, bohatera nagrodzonej audycji Agnieszki Czarkowskiej „Moja ciotka Zyta”.

W I edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku wpłynęło 49 zgłoszeń zawierających 73 filmy i radiowe audycje dokumentalne. Jury wyłoniło po pięć nominacji w każdej z trzech kategorii.
Nagrodzone audycje będzie można odsłuchać na stronie internetowej www.pamiec.pl.”

Gratulujemy wyróżnienia naszemu filmowcowi z Poręby Górnej i życzymy kolejnych sukcesów!

Ewa Barczyk