Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Jubileusz w ZS w Dłużcu

Główna treść

Jubileusz w ZS w Dłużcu

5 lat temu Zespołowi Szkół w Dłużcu nadano imię Króla Jana III Sobieskiego. Obchody tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej połączono w szkole z rocznicową uroczystością z tej okazji. Oto relacja z wydarzenia nadesłana z placówki:

„Z tejże krwi zacnych przodków urodzeni,

I tylko losów koleją przyćmieni.

Ujrzą ich znowu wskrzeszone zaszczyty,

Wiek przywracając Jana znakomity.

Ich wielkim dziełem świat się jeszcze zdziwi,

Mężni Polacy, będziecie szczęśliwi.”

Patron szkoły powinien być jej wizytówką, a dla społeczności szkolnej wzorem,  drogowskazem. To wyraz nie tylko hołdu samej postaci, ale także zasad, które niczym wyszyte złotą nicią na proporcu, winny pobrzmiewać w głowach wstępujących w jej progi. Właśnie takim patronem naszej szkoły jest król Jan III Sobieski – hetman i od 1674 roku władca Rzeczpospolitej, obrońca wiary i mecenas sztuki. Uroczyste nadanie imienia naszej szkole odbyło się 14 października 2010 roku. To znaczące i doniosłe wydarzenie stało się początkiem pięknej tradycji, jaka rozwija się w naszych murach. Mamy tu na myśli Dzień Patrona, czyli święto szkolne. To fundament, na którym budujemy swoje zasady i system wartości. Ponieważ właśnie minęła piąta rocznica nadania naszym placówkom imienia, dyrektor Zespołu Szkół pan Krzysztof Szczepankiewicz postanowił uczcić ten moment, organizując uroczystość rocznicową.

Ksiądz Andrzej Michniewski

Ksiądz Andrzej Białek

Ksiądz Jacek Kawala

Pani poseł Lidia Gądek

 Pan Adam Zielnik  Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom

Radni: pani Lidia Malinowska, pan Marcin Grzanka,  pan Stanisław Kołodziej, pani Agata Wójcik

 Pani Edyta Żuchowicz- Reszka Skarbnik Gminy Wolbrom

Pan Marian Barczyk Sołtys Dłużca

Pan Czesław Gbyliczek Sołtys Strzegowy

Pan Mieczysław  Piputa  Prezes OSP Dłużec wraz z Zarządem OSP

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dłużcu

Pan Tomasz Bargieł dyrektor biura poselskiego

Dyrektorzy szkół :

Pan Waldemar Smoter

Pan Henryk Pasich 

Pani Halina Knap

Pan Robert Kozłowski

Pani Anna Świerczek

Pani Barbara Marchajska

Pani Barbara Skorupka

Pani Bożena Szatan

 Jak również:

 Pani Monika Grojec

 Pani Magdalena Pasich

 Pan Wojciech Szota,

 a także emerytowani nauczyciele naszej szkoły: Państwo Neupauer, Państwo Pyzio i Pani Danuta Tkaczyk.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia naszego sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz powitał gości, którzy przybyli w mury naszej szkoły. Następnie zebrani na sali goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie mogli obejrzeć program artystyczny przygotowany przez panią Renatę Opiłkę. Piękne stroje z epoki naszego patrona wprowadziły zebranych w odpowiedni nastrój, a staropolski język w ustach młodych ludzi brzmiał jak muzyka. Kolejnym punktem uroczystości było obejrzenie filmiku z nadania szkole imienia „zmontowanego” specjalnie przez naszego ucznia Wojciecha Kiwiora. Po wspomnieniach tego pięknego dnia, zakończonego wtedy tradycyjnym polonezem, można było podziwiać o wiele trudniejszy w wykonaniu taniec tych samych uczniów tylko, że o 5 lat starszych. Taniec z uczniami klasy III a przygotowała pani Marzena Krężel. To był bardzo wzruszający moment dla nas nauczycieli i dla rodziców, widzieć jak nasi uczniowie i ich dzieci zmieniły się przez te lata.

Po chwilach wzruszenia przyszedł moment na życzenia dla wszystkich pedagogów zebranych na sali, którzy każdego dnia poświęcają swój czas uczniom i pozwalają im się rozwijać. To były niezwykłe życzenia: Filip Nowak zagrał na klawiszach utwór pt. „Fairytale”, a następnie Wiktoria Kieca zaśpiewała piosenkę do muzyki Christiny Aquilery, do której słowa specjalnie na uroczystość napisała pani Krystyna Kieca.

Po części artystycznej zebranych  poczęstowano tradycyjnymi rogalikami, które upiekły i rozdały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dłużcu.

Następnie głos zabrał dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz.  W swoim przemówieniu podkreślił że  tak wielki patron zobowiązuje nauczycieli do wielu dodatkowych działań na rzecz młodych ludzi – naszych uczniów oraz że nasza szkoła ciągle się zmienia, podnosi swoje wyniki na egzaminach zewnętrznych, że według wskaźnika Edukacyjnej Wartości Dodanej jesteśmy szkołą sukcesu i szkołą wspierającą ucznia, współpracujemy ze społecznością lokalną, uczymy nie tylko tego co w podręcznikach, ale również tego, że ojczyznę kochać trzeba i szanować, tak jak czynił to nasz patron Król Jan III Sobieski.

Kolejno zabierający głos goście podkreślali  ogromny rozwój naszej szkoły oraz składali życzenia wszystkim zebranym na sali pedagogom.

Kolejnym punktem uroczystości było odsłonięcie portretu króla Jana III Sobieskiego namalowanego przez pana Jerzego Dolezego, a ufundowanego przez państwa Beatę i Tomasza Wojtylasów. Odsłonięcia dokonali: pani poseł Lidia Gądek, pan burmistrz Adam Zielnik, pani Beata Wojtylas oraz pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz.

Całość imprezy uświetniła grą na werblu nasza uczennica Lena Pasich.

Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na podziękowania dla pani Agaty Piwowarczyk i Małgorzaty Głowackiej za wykonanie pięknej dekoracji oraz dla pani Sylwii Ziółkowskiej za uszycie materiałów dekoracyjnych.

Dziękujemy również pani Agnieszce Gołębiewskiej – Karoń za wypożyczenie strojów oraz pani Ewie Rosiek za wypożyczenie krzeseł.

Ten niezwykły dla naszej szkoły dzień na długo pozostanie w  pamięci, cieszymy się obecnością tak wielu gości w momentach dla nas ważnych. Świadczy to o tym, że nasza współpraca ze środowiskiem lokalnym daje efekty, a tym samym uczy naszych podopiecznych, że razem można wiele, a nawet wszystko.

Dziękujemy.

Urszula Latacz i Renata Opiłka

Powiązana galeria