Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: KardioBus trzeci raz zbada wolbromian

Główna treść

KardioBus trzeci raz zbada wolbromian

Już po raz trzeci tej jesieni na skrzyżowaniu Mariackiej i Kościelnej stanie mobilna przychodnia, w której każdy mieszkaniec Wolbromia będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania kardiologicznego. Badania odbędą się 9 grudnia w godz. 9.00 – 17.00. Ilość miejsc jest ograniczona.

KardioBus, inaczej nazywany mobilnym gabinetem lekarskim, już dwukrotnie pojawił się w centrum Wolbromia. Do tej pory przebadano u nas 87 osób. U trzech pacjentów wykryto blok lewej odnogi pęczka Hisa, co może oznaczać stan przedzawałowy. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, a pacjentów odwieziono do pobliskiego szpitala w celu dalszej diagnostyki.

Kampania 1000 serc
Akcja 1000 serc ma charakter profilaktyczny i dotyczy chorób układu sercowo-naczyniowego. Fundacja Dr.Max, mając na uwadze wysoki odsetek umieralności na choroby układu krążenia, postanowiła zrealizować kampanię, dzięki której pacjenci nie będą musieli czekać w kolejce na wykonanie badania EKG i zostaną przebadani bez skierowania i wymogu wcześniejszej rejestracji. To także kampania, której zadaniem jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważne są badania najważniejszego organu w ludzkim organizmie. KardioBus pojawił się już 15 razy w różnych miastach Polski. Do tej pory przebadano 538 pacjentów, a na trasie mobilnej przychodni są jeszcze takie miasta jak: Zamość, Kraków, Wieruszów czy Żary.

To już ostatnia szansa na bezpłatne badania w Wolbromiu. Szczególnie mile widziane w KardioBusie będą osoby po 40. roku życia, walczące z nadwagą, prowadzący siedzący tryb życia oraz palacze. Badanie EKG w tym wieku powinno wykonywać się przy okazji każdej wizyty kontrolnej w gabinecie lekarza rodzinnego. Aby wziąć udział w kampanii wystarczy przyjść na miejsce stacjonowania mobilnej przychodni. Lekarz nie wymaga skierowania ani wcześniejszej rejestracji, stąd ilość miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji oraz porady lekarskie dostępne są również na stronie www.1000serc.pl


 ***


Kampania 1000 serc jest zorganizowana z inicjatywy Fundacji Dr.Max. W ciągu trzech miesięcy KardioBus zatrzyma się wielokrotnie w miejscowościach w całej Polsce, aby mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań EKG oraz skonsultować się z lekarzem w ramach prowadzonych działań profilaktycznych dotyczących chorób układu sercowo-naczyniowego. Akcja trwa od 16 października do 19 grudnia br. i jest podzielona na 3 etapy. Jeden etap to wyznaczona przez organizatorów, trwająca około tygodnia trasa, podczas której mobilna przychodnia zatrzymuje się w wyznaczonych miejscach w godz. 9.00 – 17.00, aby przyjąć zainteresowanych profilaktyką zdrowotną pacjentów. Celem kampanii 1000 serc jest wzrost świadomości mieszkańców małych i dużych miast związanej z chorobami serca. Na podstawie przeprowadzonych badań i rejestrowanych przypadków organizatorzy przygotowują raport dotyczący stanu zdrowia Polaków.

Agnieszka Mikołajczyk

SAMSUNG CSC