Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Kolejne sukcesu wolbromskich judoków – korespondencja

Główna treść

Kolejne sukcesu wolbromskich judoków – korespondencja

O radości i satysfakcji z najnowszych osiągnieć wychowanków Uczniowskiego Klubu Sportowego Judo Wolbrom donosi nam Marta Szostek. Oto jej relacja: Maciek Długosz v-ce mistrzem Polski juniorów, Ania Kaleta v-ce mistrzynią Polski młodzików w judo.

TAKI SPORT TO JA ROZUMIEM                                

Zanim napiszę o kolejnych sukcesach sportowych judoków z Leśnej – krótka podróż w czasie. O tym już było, ale mało. W moich artykułach zawsze staram się pisać z umiarem o wszelkich wynikach judoków. Wynika to z faktu, że nie chcę popaść w przesadę, żeby nie powiedzieć – pychę. Skromność to piękna cecha, jednak stwierdzam, że zasłużonym w boju należy się poświęcenie szerszej uwagi.

Bohaterami dzisiejszego artykułu zatem będą: Wicemistrzyni Polski Młodzików Anna Kaleta oraz Wicemistrz Polski Juniorów – Maciej Długosz. W końcu nie codziennie zdarzają się takie sukcesy sportowe  w Wolbromiu, nie piszę tu bowiem o triumfie na szczeblu lokalnym, a o wygranej na szczeblu krajowym!

Zanim przejdę do moich bohaterów muszę Państwu” zaaplikować” wiedzę w pigułce na temat punktacji w judo. To ważne, żeby jeszcze bardziej docenić „wyczyny” naszych wicemistrzów:
Ippon to duży punkt, który definitywnie kończy walkę.
Waza-ari jest to punkt jedyny, który się sumuje. Dwa waza-ari dają 1 ippon (7 pkt).
Yuko– ten punkt już się nie sumuje ma wartość równą 5 pkt

Ippon można uzyskać w jeden z następujących sposobów: wykonanie czystego technicznie rzutu, wykonanie trzymania przez  20sekund od chwili jej ogłoszenia, poddanie się przeciwnika w wyniku dźwigni, duszenia, dyskwalifikacja przeciwnika za brak aktywności lub inne przewinienie.  Ippon  to cel każdego judoki w walce. Tyle teorii czas na praktykę. Anna Kaleta dnia 29. marca 2014 r., startując w Mistrzostwach Polski Młodzików w Luboniu k/Poznania zrobiła, co następuje: walkę z Wiktorią Rosińską ( GKS Czarni Bytom) wygrała na ippon.  Agata Gzela (UKJ 225 Warszawa) została pokonana przez Anię również na ippon. Ipponem skończyła się walka Ani z Agatą Szafran (Klub Sportowy Akademia Judo Poznań). Szczęścia zabrakło jedynie w walce finałowej z Karoliną Hulin (MOSiR Mysłowice). Należy jeszcze podkreślić, że w swojej wadze -57 kg nasza zawodniczka miała 17 przeciwniczek.  Piszę o tym dlatego, że podając Państwu – nie raz zresztą -wyniki judoków nigdy nie mam okazji pisać o tym, że w większości przypadków wygrywają oni na ippon, co świadczy o ich kunszcie i dużych umiejętnościach. Anna Kaleta jest najlepszym tego przykładem. Innymi słowy – jak wygrywać – to z rozmachem. Ania jest uczennicą 1 klasy Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu. Judo trenuje od  kwietnia 2008 r. w pierwszym zespole. Jest to pierwszy medal Ani  z Mistrzostw Polski i jestem głęboko przekonana, że nie ostatni. To bardzo rzetelna i pracowita zawodniczka, konsekwentna w swych treningach. To na pewno zaprocentuje w przyszłości w jej sportowej karierze. Aniu, gratulacje!

Podobnie rzecz miała się z Maciejem Długoszem. 12 i 13. kwietnia 2014 r. odbyły się w Kielcach Mistrzostwa Polski Juniorów, gdzie Maciej zdobył II miejsce.
Dużo mogłabym pisać, ale najszybsze będzie podsumowanie: wszystkie walki Maciek wygrał na ippon, a przeciwnikami  byli: Szymon Pękala (Podbeskidzkie Towarzystwo Sportowe „Janosik” Bielsko-Biała), Arkadiusz( Kisielewicz Gwardia Wrocław), Rafał Błoński (Towarzystwo Sportowe Judo Gryf Słupsk), Michał Leśniak (TS Wisła Kraków). Maciek przegrał tylko walkę z obecnym Mistrzem Polski – Patrykiem Iwaszkiewiczem (Gwardia Wrocław). W swojej wadze 81kg, nasz wicemistrz miał 40 zawodników. Judo zaczął trenować od czerwca 2002 r. w grupie trenera Przemysława Banysia. W pierwszym zespole trenuje od 01.02.2008 r. Warto wspomnieć przy tej okazji o wcześniejszych sukcesach Maćka:
2011 r. – wicemistrz na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych(OOM) waga 66kg
2011 r. – brąz w starcie na European Cup Cadets Bielsko-Biała w wadze 66kg
2011 r. – start w Cottonera (Malta) – Mistrzostwa Europy Juniorów Młodszych w wadze 66 kg
2013 r.-brąz Mistrzostwa Polski Juniorów w wadze 73 kg
2014 r. – srebro na Mistrzostwach Polski Juniorów w wadze 81 kg
W wypadku Maćka sukcesy mówią same za siebie.

Skromnie, czy nie, musiałam „wrócić” do tej dwójki zawodników. Odnieśli oni bardzo duży sukces sportowy i po raz kolejny zaznaczyli miasto Wolbrom na mapie Polski, jako miejsce, gdzie ćwiczą – jak się okazuje w praktyce – przyszli medaliści. Niech Ania i Maciek będą wzorem do naśladowania dla wszystkich tych, którzy chcą odnieść sukces w sporcie.

Oczywiście nie zapominam o bieżących wynikach naszych zawodników. Wyniki, o których będziecie mogli Państwo czytać to miód na serce dla każdego trenera. Chciało by się rzec: jaki trener takie wyniki. 

26-27.04.2014 r. – Suchy Las k/Poznania-Puchar Polski Juniorów Młodszych(limity do OOM)
Duży sukces naszych Juniorów Młodszych:
 1. miejsce: Aleksandra Kaleta, Karol Barczyk
 2. miejsce: Marta Kuraś, Klaudia Cieślik, Wiktor Barczyk
 5. miejsce: Karolina Osmęda, Karolina Haberka
 7. miejsce: Dawid Sokół

W łącznej klasyfikacji medalowej UKS Judo Wolbrom zajął II miejsce.

Marta Szostek