Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Majowe święto w Kąpielach Wielkich

Główna treść

Majowe święto w Kąpielach Wielkich

Czym dla wielu ludzi jest maj? Kolejnym miesiącem w roku? Zbliżającymi się wakacjami? Wiosenną aurą ze słońcem i ciepłym deszczem? Podczas uroczystej akademii upamiętniającej rocznicę uchwalenia Konstytucji uczniowie Szkoły Podstawowej w Kąpielach Wielkich rozważali czym dla nich jest, jak sami stwierdzili, ten wyjątkowy miesiąc.

Przy refleksyjnym utworze Fryderyka Chopina „Preludium deszczowe” dwójka uczniów zachwycała się pięknem wiosennej przyrody oraz perspektywą zbliżających się wakacji. Ich miłą rozmowę przerwało pojawienie się tajemniczej postaci – Ducha Historii, który przybył ze specjalną misją. Zabrał on wszystkich zgromadzonych w podróż w czasie, do dnia 3 maja 1791 roku, kiedy to w sali obrad Zamku Królewskiego ogłoszono nową ustawę. Na scenie pojawił się król, który w otoczeniu posłów złożył uroczystą przysięgę. Następnie odczytano najważniejsze założenia nowego dokumentu i wiwatowano na cześć jego twórców. Pomimo radosnego nastroju towarzyszącemu wszystkim zebranym Duch  wspomniał jeszcze o smutnych wydarzeniach, które zapoczątkowały rozbiory Polski i utratę jej znaczenia w Europie.

Podróż do osiemnastowiecznej Warszawy przypomniała wszystkim o jednym z najistotniejszych wydarzeń w naszym kraju – uchwaleniu Konstytucji, która miała zapewnić Polakom wolność i nadzieję na lepszą przyszłość. Mimo, iż obowiązywała jedynie rok podtrzymywała w kraju niepodległościowe nastroje i patriotyczne postawy. To właśnie wydarzenie zostało upamiętnione przez uczniów Szkoły w Kąpielach Wielkich.

Paulina Plewa