Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Małopolski Festiwal Smaku w Wolbromiu

Główna treść

Małopolski Festiwal Smaku w Wolbromiu

Obchodzący w tym roku swoje 18. urodziny Małopolski Festiwal Smaku zawitał do Wolbromia.

Województwo Małopolskie – organizator Małopolskiego Festiwalu Smaku Pełno…LETNIE Smakowanie przygotował całą masę atrakcji. Partnerem największego wydarzenia kulinarnego z udziałem producentów regionalnych i tradycyjnych przysmaków było Miasto i Gmina Wolbrom.

Festiwal, który odbył się nad Zalewem Wolbromskim w dniu 10 września 2023 zgromadził wytwórców produktów regionalnych z całego województwa. Nie zabrakło mistrzowskiego pokazu gotowania w wykonaniu wolbromianina Andrzeja Polana i wspólna degustacja. Na odwiedzających czekały stoiska pełnych regionalnych przysmaków, smakowity poczęstunek od Kół Gospodyń Wiejskich, a także konkursy, quizy i zabawy dla najmłodszych, fascynujące pokazy iluzjonisty, zabawa przy muzyce Mateusza Mijala. Z racji jubileuszu nie zabrakło poczęstunku tortem.

W konkursie na potrawy regionalne Wolbrom reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy. Nasze Gospodynie jak zwykle stanęły na wysokości zadania, karmiąc przez cały dzień lokalnymi pysznościami wszystkich odwiedzających Festiwal.

Do konkursu stanęły Koła Gospodyń Wiejskich z Gołaczew, Łobzowa, Dłużca, Kalisia, Lgoty Wolbromskiej, Poręby Dzierżnej, Strzegowej, Sulisławic, Wierzchowiska i Zasępca.

Wygrały Sulisławice za knedlowe smaki po Sulisławicku, za nimi Gołaczewy za Gołaczewski żurek z klopsikiem, na najniższym stopniu podium znalazło się Wierzchowisko za Wierzchowski przysmak. Wyróżnienia przyznano KGW Zasępiec (kwaśnica) i KGW Łobzów (gulasz mięsny).

W kategorii wystawców pierwsze miejsce otrzymał Leszczyński Spichlerz za syrop z kwiatu nawłoci, druga lokata przypadła Dzikim Smakom – Beskidzkiej Manufakturze Przetworów za konfiturę jagodową z lawendą, a na trzecim miejscu znalazł się Barczyk Zakład Mięsny z Wolbromia za głowiznę. Wyróżniono Katrovię (kozi ser pleśniowy w popiele) i Ekomiody Pasieka Morawskich (miód z malinami).

Podczas wydarzenia prowadzona została zbiórka charytatywna na rzecz dwuletniej Natalki z Olkusza. Natalka z wadą serca, urodziła się ponadto bez kości promieniowej lewej lęki, skróconą kością w prawej ręce i niewykształconymi kośćmi kciuków obu dłoni. Na leczenie Natalki zebrano 4,6 tysiąca złotych.