Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Mamy wreszcie pełne dofinansowanie na rewitalizację „Dwójki”

Główna treść

Mamy wreszcie pełne dofinansowanie na rewitalizację „Dwójki”

20 lipca 2021 r,. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął chwałę nr 1052/21, na mocy której przyznano dofinansowanie uzupełniające w kwocie 2 811 119,02 zł. dla projektu pn. „Rewitalizacja Zespołu Szkół Pod Lasem w Wolbromiu wraz z dobudową przedszkola i przebudową istniejącego boiska sportowego”. Tym samym łączna kwota dofinansowania przyznana naszej Gminie na powyższy projekt wyniosła 9 256 137,08 zł, co stanowi pełne dofinansowanie dla projektu, o które ubiegała się Gmina Wolbrom. 

Zgodnie z Uchwałą nr 636/21 z dn. 20 maja 2021r. Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał dotację w wysokości 6 445 018,06 zł.  Cały projekt wart jest  12 341 516,17 zł. 

– Mamy wreszcie pełne dofinansowanie! Zarząd Województwa Małopolskiego, któremu niniejszym serdecznie dziękuję, w osobach Panów Marszałków: Witolda Kozłowskiego, Łukasza Smółki, Tomasza Urynowicza i Pań Marszałek: Iwony Gibas i Marty Malec-Lech przyznał nam brakujące ponad 2,8 mln. zł. Łącznie z wcześniejszym mamy już pełną pulę prawie 9,3 mln. zł. dofinansowania – oznajmił z wdzięcznością Adam Zielnik – Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom. 

Pełna kwota wnioskowanej przez Gminę Wolbrom dotacji zakończyła się sukcesem, ale dopiero po kilku latach (od 2018 roku) oczekiwania na liście rezerwowej pozytywnie ocenionych wniosków. Bez wątpienia pomogły „męskie rozmowy” podjęte przez burmistrza. – Nawet nauka radziecka nie zna przypadku, żebym odpuścił co zamierzyłem – mówił podczas zakończenia roku szkolnego w 2018 r.w Zespole Szkół Pod Lasem burmistrz Adam Zielnik.  

Zarząd Województwa Małopolskiego mógł przyznać dofinansowanie oczekującym wnioskom z listy rezerwowej dzięki oszczędnościom wygenerowanym podczas realizacji wcześniej dofinansowanych zadań, zakwalifikowanych do konkursu „Rewitalizacja miast średnich i małych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Tym sposobem złożony przez Gminę Wolbrom projekt pn. „Rewitalizacja Zespołu Szkół Pod Lasem w Wolbromiu wraz z dobudową przedszkola i przebudową istniejącego boiska sportowego” znalazł się na liście podstawowej konkursu. 

– Wreszcie po latach oczekiwań ostatnia niezrewitalizowana publiczna szkoła w gminie Wolbrom, druga co do wielkości, doczeka się należytej oprawy. Dzisiaj pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować prawdziwemu ojcu tego sukcesu, Wielkiemu Przyjacielowi Ziemi Wolbromskiej, Panu Marszałkowi Łukaszowi Smółce, który po raz kolejny dotrzymał danego mi słowa i doprowadził do „odmrożenia” tego projektu. Polityk dotrzymujący obietnic – to prawdziwy rarytas. „Panie burmistrzu, pamiętam o waszej rewitalizacji, apeluję o cierpliwość”, powtarzał mi, kiedy się pytałem o stan sprawy. A ponieważ czego jak czego, ale akurat cierpliwości mi nie brakuje, w końcu się doczekałem. Wolbrom na pewno będzie o tym pamiętał – oznajmił burmistrz Adam Zielnik

Zgodnie z projektem budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz boisko przejdą gruntowną modernizację. Naprzeciw budynku szkoły zostanie wybudowane nowe przedszkole, gdyż dotychczasowy budynek przy ul. Młyńskiej nie spełnia już współczesnych wymagań.

Dotacja pozwoli także dokonać rewitalizacji boiska sportowego przy szkole. 

Projekt przewiduje wykonanie:

  • bieżni okólnej o długości 230 m.;
  • boiska do piłki nożnej ze sztuczną trawą (wiosna – lato – jesień), boiska do koszykówki i siatkówki, boiska do piłki ręcznej i tenisa (z funduszy MIRS);
  • lodowiska (okres zimowy) z agregatem chłodniczym, 
  • stanowisk do: pchnięcia kulą, skoków w dal, skoków wzwyż, skoków o tyczce;
  • strzałochwytu łuczniczego;
  • trybuny dwurzędowej i trójrzędowej;
  • oraz kontenerowej szatni i WC.