Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Młodzież uczy się wrażliwości

Główna treść

Młodzież uczy się wrażliwości

„Ból to radość, co jeszcze twarzy nie odkryła,(…) Cierpkim sokiem jabłeczna słodycz niegdyś była…” – pisał nieoceniony Leopold Staff, ale tak chętnie odwracamy wzrok od bólu i cierpienia. Znacznie chętniej poświęcamy uwagę tylko sprawom pięknym i radosnym… Mądrości poety uczymy się zaś najczęściej przez doświadczenie. Tym bardziej należy docenić działania młodzieży z Zespołu Szkół w Wolbromiu, która chętnie współpracuje w działaniach na rzecz osób chorych.

W styczniu tego roku grupa młodych ludzi pod kierunkiem pani Beaty Kwiatkowskiej z inicjatywy Katarzyny Gardeły z Fundacji ROSA VITA była z przedstawieniem teatralnym w Prokocimiu. 11 kwietnia 2014 ta sama grupa teatralna pojechała do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. Św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. W znakomitym ośrodku prowadzonym od kilkunastu lat przez Siostrę Olgę z Zakonu Służebniczek Śląskich prowadzone jest leczenie i rehabilitacja dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, zespołem Dawna, przepukliną oponowo-rdzeniową, dystrofią mięśniową, encefalopatią, a także dzieci w stanach powypadkowych i pooperacyjnych. Historia małego Andrzejka, który zaśmiecał las i został zamieniony w pszczółkę zaprezentowana małym pacjentom przez wolbromską młodzież rozbawiła widownię, a wesołe piosenki i skoczne melodie porwały nawet niektóre dzieci do wspólnych tańców i zabawy. Radość leczy. Wspólna zabawa aktorów z dziećmi z widowni była też chyba najcenniejszą zapłatą za trudy nauki roli i żmudne ćwiczenia, a także poświęcany wolny czas. Z pewnością kontakt z poważnie chorymi dziećmi „otwiera oczy i głowy” młodych ludzi, wpływając na kształtowanie ich hierarchii wartości.

Scenariusz przedstawienia „Z ekologii niech świat słynie” przygotowała pani Małgorzata Wróbel, reżyserii spektaklu podjęła się pani Beata Kwiatkowska, a wyjazd zorganizowała Fundacja ROSA VITA. Serdecznie dziękujemy także panom policjantom, którzy sprawdzili autobus przed wyjazdem. Z niecierpliwością oczekujemy następnego przedstawienia dla dzieci.

Katarzyna Gardeła
Fundacja ROSA VITA