Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Na jubileuszowym Festiwalu w Rumi

Główna treść

Na jubileuszowym Festiwalu w Rumi

W dniach 24-26 października 2013 r. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi odbywał się XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Na tegoroczną, jubileuszową edycję Festiwalu, któremu patronuje pochodzący z Poręby Górnej salezjanin, wybitny muzyk i kompozytor – m.in. „Apelu Jasnogórskiego”, wielki patriota, żołnierz powstania warszawskiego, organizatorzy zaprosili władze Wolbromia oraz rodzinę księdza Ormińskiego.

Przedstawicielami rodziny ze strony ojca księdza (rodzina Pałków) byli państwo Monika i Marek Piechulscy, a ze strony matki (rodzina Marchewków) Barbara i Sławomir Żezałowie. Władze samorządowe reprezentował Przewodniczący Rady Miejskiej Wolbromia Włodzimierz Żurek. Delegacji towarzyszyli ponadto dyrektor Zespołu Szkół w Wierzchowisku Leopold Straszak, a także mieszkaniec Poręby Górnej Waldemar Krupa. Z uwagi na obowiązki służbowe z zaproszenia na festiwal nie mógł skorzystać burmistrz Jan Łaksa.

W trakcie trzydniowego Festiwalu goście z gminy Wolbrom, jak i mieszkańcy Rumi podziwiali utwory muzyczne prezentowane podczas konkursów: muzyki organowej, zespołów chóralnych i konkursu na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim. Utwory wykonywane przez muzyków polskich i zagranicznych oceniało znamienite jury, złożone z profesorów świeckich oraz duchownych z Akademii Muzycznych całej Polski.

Wielkim wydarzeniem tegorocznego Festiwalu były dwa koncerty towarzyszące: koncert na organy i fortepian w wykonaniu światowej sławy wirtuozów: prof. Johannesa Skudlika (Niemcy) – fortepian i prof. Romana Peruckiego (Gdańsk) – organy oraz Koncert Finałowy „Missa Solemnis” Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego i solistów pod dyrekcją Ernsta van Thiel z Holandii.

W rumskim festiwalu wzięło udział ponad 600 osób z 20. zespołów chóralnych i 15. uczestników konkursu dla młodych organistów. Festiwal, będący najważniejszym dorocznym wydarzeniem kulturalnym w Rumi i jednym z ważniejszych w kraju, zakończył się ogłoszeniem wyników konkursu i wręczeniem nagród, a następnie koncertem laureatów, oklaskiwanym gorąco przez liczną publiczność.

Zgodnie z tradycją festiwalu uczestnicy i organizatorzy oddali hołd jego patronowi ks. Ormińskiemu. Harcerze zaciągnęli wartę honorową pod popiersiem salezjanina, a wiązanki kwiatów złożyli między innymi: przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego, rodzina, przedstawiciele władz Rumi i Wolbromia, młodzież i dyrekcja Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Ormińskiego. Fakt, jak wielkim człowiekiem, kapłanem i muzykiem był ks. Ormiński podkreślano niemal przy każdej okazji. Do postaci księdza profesora Ormińskiego nawiązywał w homilii ks. abp. Tadeusz Gocłowski, a także dyrektor festiwalu Daniel Ptach podczas uroczystego bankietu w Hotelu SPA Faltom, w trakcie którego organizatorzy złożyli licznym sponsorom i zaproszonym gościom podziękowania za pomoc i wsparcie przy organizacji jubileuszowego Festiwalu. W licznym gronie osób uhonorowanych statuetkami z popiersiem Patrona Festiwalu oraz okolicznościowym albumem z okazji XXV lecia Festiwalu autorstwa Kazimierza Klawitera znaleźli się także przedstawiciele władz samorządowych naszej gminy: Burmistrz Jan Łaksa i Przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Żurek. Nie obeszło się bez „rewanżu”. Z racji jubileuszu, Włodzimierz Żurek wręczył okolicznościowe listy gratulacyjne przedstawicielom Komitetu Organizacyjnego:  Dyrektorowi artystycznemu Festiwalu Romanowi Peruckiemu, Dyrektorowi Festiwalu -Danielowi Ptachowi i Przewodniczącej  Elżbiecie Waśkowskiej. Podziękowania i gratulacje jubileuszowe od władz gminy Wolbrom otrzymał także gospodarz festiwalu ks. Kazimierz Chudzicki, proboszcz parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny WW.

W takcie trzydniowego pobytu obok czasu na zwiedzanie atrakcyjnych miejsc Trójmiasta jak, katedra w Gdańsku -Oliwie, starówka, Filharmonia Gdańska, czy sopockie molo, nie zabrakło spotkań roboczych. W Miejskim Domu Kultury z wolbromską delegacją  spotkali się przedstawiciele władz samorządowych Rumi. Burmistrz Elżbieta Rogala-Kończak wraz z zastępcami i Przewodniczącym Rady Miejskiej Rumi Michał Pasieczny oraz dyrektor Gimnazjum 1 im. Ks. Stanisława Ormińskiego Jolanta Braun i dyrektor Domu Kultury Ludwik Bach nie szczędząc słów zadowolenia z przyjazdu i wzajemnego poznania się wyrazili nadzieję na zaciśnięcie współpracy na między Rumią a Wolbromiem, a także lokalnymi gimnazjami. Jedną z propozycji jest nawiązanie ścisłych kontaktów Gimnazjum nr 1 w Rumi i ZS w Wierzchowisku, które zaowocowałyby m.in. wakacyjną wymianą młodzieży. Chęć utrzymywania i rozwijania kontaktów z Rumią została wyrażona także poprzez zaproszenie, wręczone przez prezesa Chóru Lira z okazji 75. lecia chóru obchodzonego w listopadzie b.r.  Po spotkaniu w Domu Kultury, na zaproszenie dyrektor Jolanty Braun goście z naszej gminy udali się do Gimnazjum nr 1, gdzie młodzież pod kierunkiem nauczycielki Beaty Awsiukiewicz przygotowała specjalnie występ artystyczny.

***

Urodzony w 1911 roku w Porębie Górnej pod Wolbromiem ks. Stanisław Ormińskiego, salezjanin, muzyk i kompozytor w Polsce znany jest przede wszystkim jako autor Apelu Jasnogórskiego oraz wielu opracowań utworów chóralnych i instrumentalnych. Ostatnie lata swego życia spędził w Rumi, gdzie pełnił różne funkcje duszpasterskie. Szczególną uwagę poświęcał pracy z miejscowym chórem parafialnym Lira, który po śmierci swojego dyrektora wziął go za patrona. To właśnie grupa entuzjastów i wychowanków patrona festiwalu na czele z panem Danielem Ptachem, wspierana przez miejscowe społeczeństwo, podjęła inicjatywę zorganizowania festiwalu, który z roku na rok urastał do rangi coraz bardziej znaczącej imprezy artystycznej. Dziś Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumi jest niewątpliwie jedną z najpoważniejszych imprez tego typu w Polsce i zatacza coraz szersze kręgi zainteresowania. Pamięć po zmarłym w 1987 roku księdzu jest wciąż żywa wśród parafian i mieszkańców Rumi. Ci, którzy znali wybitnego salezjanina do tej pory wspominają osobę księdza ze wzruszeniem. Imię szanowanego niezwykle salezjanina nosi nie tylko Chór Lira, czy Festiwal Muzyki Religijnej, ale także Gimnazjum nr 1 i jedna z ulic w Rumi.

Wiesław Biernacki