Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: NASZ PATRON-TADEUSZ KOŚCIUSZKO – korespondencja z SP w Jeżówce

Główna treść

NASZ PATRON-TADEUSZ KOŚCIUSZKO – korespondencja z SP w Jeżówce

W związku z przypadającymi w tym roku obchodami 200 rocznicy śmierci Patrona Szkoły-Tadeusza Kościuszki, uczniowie z Jeżówki wzięli udział w kilku przedsięwzięciach. Zorganizowano wycieczkę do Krakowa, która w swoim planie miała wizytę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach poświęconych postaci Patrona Szkoły Tadeusza Kościuszki. Pracownicy muzeum przybliżyli dokonania naszego narodowego bohatera, jego zasługi w walce o wolność Polaków i Amerykanów.

Niewątpliwą atrakcją okazała się możliwość dokładnego obejrzenia broni oraz innych eksponatów muzealnych związanych z czasami Kościuszki. Najmłodsi uczestnicy wycieczki wykonali piękne czapki krakuski. Reprezentacja szkoły wzięła udział w międzyszkolnym konkursie humanistycznym „Tadeusz Kościuszko – symbol walczącej Polski i obrońca Ameryki. Przymierze polsko-amerykańskie”organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 113 w Krakowie.
Rywalizowano w różnych kategoriach. W konkursach plastycznych: „Z zabawy nauka”. Ilustracje do bajek Ignacego Krasickiego wyróżnienie zdobyła Natalia Misiek z klasy I (praca pod opieką Danuty Mól).
W konkursie plastycznym „Narodów drogi do wolności”. Ilustracje do wydarzeń historycznych związanych z ruchami wolnościowymi w Polsce i Ameryce w XVIII wieku miejsce I zdobyła praca Martyny Prowanckiej z klasy V, a praca Katarzyny Pietrzyk z klasy VI zdobyła wyróżnienie. Prace konkursowe pod opieką pani Agaty Wójcik.
W konkursie wiedzy historycznej obejmującym życie Tadeusza Kościuszki, z elementami wiedzy o Stanach Zjednoczonych Ameryki swoich sił próbował zespół w składzie: Mateusz Bąk, Mateusz Mazur i Maciej Wymazała, pod opieką pana Mateusza Makowskiego. Rywalizacja w tym konkursie była bardzo zacięta i wyrównana. Chłopcy znaleźli się na V miejscu i okazali się godnymi przeciwnikami dla drużyn wystawionych przez najlepsze szkoły krakowskie.
W konkursie recytatorskim poezji patriotycznej i wolnościowej doby oświecenia i romantyzmu „Polaków drogi do wolności” naszą szkołę reprezentowała Weronika Madej z klasy VI.

GALERIA ZDJĘĆ: