Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Obchody Dnia Św. Patryka w ZSP w Łobzowie

Główna treść

Obchody Dnia Św. Patryka w ZSP w Łobzowie

Jak co roku, w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ ŚW. PATRYKA, czyli irlandzkie święto narodowe. Z okazji tego wyjątkowego dnia w naszej szkole przygotowano mnóstwo atrakcji. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, więc nic dziwnego, że wszyscy, i mali i duzi, w tym dniu włożyli zielone ubrania, które chroniło od szczypania.

Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są trzy osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Właśnie tę scenę z życia Św. Patryka przybliżyli wszystkim obecnym uczniowie klasy 7. 
Po przedstawieniu nadszedł czas na rozdanie nagród zwycięzcom konkursów zorganizowanych w ramach obchodu Dnia Świętego Patryka. Celem konkursów było przybliżenie uczniom kultury zwyczajów i tradycji Irlandii oraz poznanie nowych technik plastycznych i zastosowanie ich w pracy indywidualnej i grupowej. Wszyscy uczniowie pracowali z wyjątkowym zaangażowaniem. Efekty ich pracy wzbudzały zachwyt i podziw jury oraz całej społeczności szkolnej. Jurorzy mieli niełatwe zadanie. Pod uwagę brano zgodność pracy z tematyką konkursową, wartość artystyczną i techniczną wykonania pracy, oryginalność podejścia do tematu oraz wartość merytoryczną. 
Oto laureaci konkursu klasowego DOOR CONTEST, konkurs na najciekawszy plakat związany z Irlandią:
I miejsce – klasa II (kategoria kl.I-IV)
II miejsce – klasa V (kategoria kl.V-VIII)
W konkursie indywidualnym na najciekawszy kapelusz Leprechauna wzięli uczniowie klas I-IV. Leprechaun jest skrzatem, który według legendy strzeże garnca ze zlotem. Jest on postacią bardzo kolorową, wesołą, ma ruda brodę i zabawny zielony kapelusz, ale chyba nie tak piękny, jak nasi zwycięzcy:
I miejsce – Tatiana Malinowska
II miejsce – Patryk Rolka
III miejsce – Zofia Cecha
Zwycięzcom klasowego konkursu wiedzy o Irlandii i Świętym Patryku nadano tytuł Mister/Miss Ireland:
Kl. IV – Zofia Pasich
Kl. V – Piotr Woźniczka
Kl. VI – Marcin Banaś
Kl. VII – Daniel Plata 
Kl. VIII – Wiktor Myszor.
W korytarzach szkoły tego dnia można było znaleźć trójlistne koniczynki, przygotowane przez uczniów. Posiadaczką największej ilości zielonych roślinek została Weronika Zyguła z klasy 5.
Jak na imieniny przystało, przyszedł czas na śpiewanie „Happy Name Day” dla naszych Patryków, niekoniecznie świętych: 

  • Patryk Rolka kl.2
  • Patryk Dziubdziela kl.5
  • Patryk Kaliciak kl.6

Na końcu imprezy, dzięki Internetowi, wraz ze specjalnym gościem, choreografem z Irlandii, wszyscy bez wyjątku, uczniowie i nauczyciele, mieli możliwość spróbowania swoich sił w tańcu irlandzkim. Nie było to takie proste, jak by się mogło wydawać… Zdecydowanie lepiej nam poszło z Leprechaun Dance. 
Obchody Dnia Św. Patryka to doskonała okazja do przybliżenia uczniom historii, tradycji i zwyczajów jednego z państw anglojęzycznych.
Laureatom konkursów rozdano dyplomy i drobne upominki.
Serdeczne gratulacje i podziękowania za udział w konkursach!

Viktoriya Rusyn-Myszor

GALERIA ZDJĘĆ