Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Odblaskowy OREW

Główna treść

Odblaskowy OREW

3. grudnia w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowych Koło w Wolbromiu po raz pierwszy zorganizowano prelekcje na temat bezpieczeństwa na drodze. Pomysł przeprowadzenia tego typu spotkania dla niepełnosprawnej młodzieży okazał się bardzo trafny. Do akcji chętnie dołączyła firma TRI Poland oraz JRG PSP z Wolbromia, którzy z chętnie poświęcili czas niepełnosprawnym wychowankom ośrodka.

Pomysł zorganizowania prelekcji dla młodzieży z OREW-u narodził się spontanicznie, z inicjatywy funkcjonariusza Straży Miejskiej – Piotra Serwatki oraz pani Katarzyny Gieszczyk, która na co dzień sprawuje funkcję nauczyciela terapeuty w OREW. Mimo, iż okres andrzejkowo-mikołajkowy dla wychowanków OREW-u jest bardzo napięty, znalazł się czas na pożyteczną pogadankę na temat bezpieczeństwa. Podopiecznych OREW-u odwiedzili- Strażnik Miejski Piotr Serwatka, Reprezentant TRI Poland – Anna Patela, Greta Fałda z Referatu Komunikacji Społecznej i Promocji UMiG Wolbrom oraz Strażacy JRG w Wolbromiu.

Ponad czterdziestu Wychowanków Starszych Oddziałów Edukacyjnych oraz Przysposobienia do Pracy z zaciekawieniem i uwagą wysłuchało wykładu Strażnika Miejskiego, który dzięki swojemu szczególnemu podejściu do młodzieży niepełnosprawnej od razu zjednał sobie wszystkich słuchaczy. Do wykładu dołączył również młodszy aspirant Maciej Adamczyk opowiadając o swojej pracy, a także prezentując ubiór strażaka. Podobnie jak podczas prelekcji w szkołach podstawowych, tak i tym razem niezawodna firma TRI Poland, jako producent części do samochodów, mający na uwadze bezpieczeństwo na drodze, wsparła rzeczowo akcję i ufundowała dla każdego słuchacza praktyczne gadżety w postaci elementów odblaskowych do noszenia przy kurtce lub plecaku.

W trakcie spotkania, omawiano zadania realizowane przez strażników miejskich oraz strażaków w codziennej służbie, przypomniano również o zasadach ruchu drogowego, znaczeniu sygnalizacji świetlnej oraz obowiązkach osób pieszych na drodze. Wspomniano również o rozwadze w kontakcie z obcymi psami i ćwiczono postawę „na żółwia” w przypadku ich agresji. Zwrócono uwagę na szczególną rolę elementów odblaskowych w ruchu pieszym i rowerowym. Spotkanie w szczególny sposób uatrakcyjniły rekwizyty towarzyszące strażnikom miejskim i strażakom podczas codziennej pracy – czapka, kask, lizak, kajdanki. Możliwość ich przymierzenia i wypróbowania sprawiła dzieciom wiele frajdy. Na koniec spotkania wychowankowie podziękowali przybyłym gościom za poświęcony czas, wręczając im dyplomy oraz upominki. Nie był to jednak koniec atrakcji. Na zewnątrz czekał wóz strażacki, który młodzież mogła dokładnie pooglądać pod okiem strażaków.

Spotkanie, na którym nie zabrakło również akcentów humorystycznych dało dużo radości niepełnosprawnej młodzieży, której uśmiech był największą nagrodą dla organizatorów prelekcji.
Pogadanki organizowane jak do tej pory w szkołach podstawowych cieszyły się ogromnym zainteresowaniem w OREW, którego młodszych podopiecznych na pewno odwiedzimy już wkrótce.

Greta Fałda