Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Odszedł generał Stanisław Targosz

Główna treść

Odszedł generał Stanisław Targosz

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w niedzielę 4 sierpnia w wieku 65 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł generał broni w stanie spoczynku Stanisław Franciszek Targosz- wybitny pilot i doskonały dowódca, honorowy obywatel Wolbromia.

Stanisław Targosz urodził się  23 lipca 1948 r. w Jaroszowie – Strzegomiu. Dzieciństwo i młodość spędził w Wolbromiu, gdzie zdobywał wykształcenie w szkole powszechnej, a następnie Liceum Ogólnokształcącym. W wieku 19 lat wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

Generał Targosz był jednym z najlepszych, współczesnych, polskich pilotów wojskowych. Odznaczony został między innymi: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Posiadał tytuł honorowy i odznakę Zasłużony Pilot Wojskowy. W 2005 roku ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powierzył generałowi Targoszowi misję dowodzenia polskimi Siłami Powietrznymi, mianując go jednocześnie na stopień generała broni. W czerwcu 2006 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Wolbrom.

Nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego zostanie odprawione 8 sierpnia o godzinie 14 w kościele parafialnym pw. Św. Jana Marii Vianeya w Książenicach koło Grodziska Mazowieckiego. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godzinie 16 na cmentarzu komunalnym w Odrano-Woli (powiat grodziski). Generał Targosz zostanie pożegnamy zgodnie z ceremoniałem wojskowym.