Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: „Odważ się na zdrowie” w Jaroszowcu – czyli 400 kg zredukowanej masy ciała

Główna treść

„Odważ się na zdrowie” w Jaroszowcu – czyli 400 kg zredukowanej masy ciała

W Małopolskim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu zakończył się program „Odważ się na zdrowie”, realizowany w ramach VI edycji polityki zdrowotnej pn. „Zapobieganie nadwadze i otyłości wśród mieszkańców województwa małopolskiego”.

Uroczystość podsumowująca trzymiesięczny program zdrowotny, odbyła się w dniu 8 grudnia.

Bezpłatny program „Odważ się na zdrowie” cieszył się dużym zainteresowaniem. W 12 tygodniowej multidyscyplinarnej opiece, w skład której weszły 3 komponenty: dietetyczny, aktywności fizycznej oraz psychologiczny wzięło udział 100 osób, w tym kilkunastu mieszkańców wolbromskiej gminy.

Głównym celem programu była poprawa stanu zdrowia poprzez redukcję masy ciała u osób z nadwagą i otyłością, a w dalszej perspektywie zapobieganiu chorobom przewlekłym takim jak: cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, nadciśnienie, miażdżyca czy zwyrodnienia całego układu kostno-stawowego.

W spotkaniu podsumowującym program, obok uczestników wzięli udział prelegenci: lek. med. Wojciech Gut, mgr Ksenia Kolanko- Haberka (dietetyk), mgr Szczepan Zięba (psycholog) oraz mgr Kamil Glanowski (fizjoterapeuta). Wszystkich przywitał dyrektor szpitala Krzysztof Grzesik.

Przystępując do konkursu ogłoszonego i finansowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego mieliśmy duże wątpliwości czy uda się zebrać i zrealizować jakże ambitny projekt. Było to wyzwanie ze względu na skomplikowany system rozliczeń, który dopiero mieliśmy po raz pierwszy zrealizować. Należy dodać, że z projektu wycofała się placówka, która wcześniej projekt podobny realizowała. Ale kilka poprzednich lat pokazało, że nie tylko otrzymujemy znaczące środki, o które stale zabiega nasz Przewodniczący Radny Wojewódzkie Andrzej Wójcik. Ale zorganizowane przez Wicemarszałka Łukasza Smółkę Departamenty i pomoc wsparcie merytoryczne, sposób kontaktu z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego we wszelkiego rodzaju sprawach – to sprawiło, że podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do konkursu i przeprowadziliśmy z dużą satysfakcją dla mieszkańców i dla pracowników Szpitala. To następny krok w rozwoju i następne wsparcie, które możemy kierować dla otaczającego nas środowiska. Ważne też, iż wsparcia udzielały nam samorządy lokalne- okazało się, że możliwa jest współpraca i korzystanie z basenu w Jaroszowcu. Z wielką satysfakcją uczestniczę w każdym spotkaniu kursantów, ich radość, wspólnota napełniają optymizmem – dla takich chwil warto podejmować trudne wyzwania – mówił Dyrektor Krzysztof Grzesik.

Program można uznać za sukces. Każdy stracony kilogram to walka z chorobami cywilizacyjnymi i ich skutkami – zwiększa to potencjalną długość życia, pomaga osiągnąć dobrostan fizyczny i psychiczny. Jedyne co przydałoby się dodatkowo to zwiększenie zasięgu programu na większą ilość ludzi oraz zwiększenie czasu trwania – ocenił program lek. Wojciech Gut.

Wszystkie osoby biorące udział w projekcie doskonale zaangażowały się w jego realizację. Na postępy w wynikach nie trzeba było długo czekać. Zwiększyła się świadomość żywieniowa oraz jej wpływ na zdrowie, a powstałe znajomości wśród uczestników i dalsze ich plany wspólnych aktywności fizycznych są najlepszym dowodem, że program spełnił swoje założenia. Każda z osób zakwalifikowanych do programu jest wygraną, a jej nagrodą jest recepta na zdrowie. Jako dietetyk kliniczny liczę, że w przyszłości będą istniały podobne programy, gdyż uważam że ruch i racjonalne odżywianie są filarem zdrowia – zauważyła dietetyk mgr Ksenia Kolanko-Haberka.

­ Przekonaliśmy się, że można pomóc sobie, aby powzięte postanowienie redukcji masy ciała przyniosło wymierne efekty. Początkowa zachęta do wzięcia udziału w projekcie zaowocowała tym, co bardzo w życiu cenne – poprawą samopoczucia na co dzień oraz lepszym funkcjonowaniem. Ukierunkowując uwagę na dbanie o siebie poprzez utrzymanie własnych prozdrowotnych nawyków, dowiedliśmy, że do odważnych świat należy…albo też, że zdrowie jest w naszych rękach, czynach i na talerzu – oznajmił psycholog mgr Szczepan Zięba.

Jedną z kluczowych ról w programie zapobiegania nadwadze i otyłości – oprócz dietetyka czy psychologa – była odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Uczestnicy, podzieleni na 10 grup (po 10 osób w grupie) uczestniczyli pod okiem doświadczonej i wykwalifikowanej kadry fizjoterapeutów w szeregu zajęć i ćwiczeń fizycznych.

Zajęcia prowadzone były 2 lub 3 razy w tygodniu z dużą intensywnością, zarówno dla grup bardziej lub mniej zaawansowanych. Ćwiczenia miały bardzo różnorodną formę i odbywały się zarówno ma sali gimnastycznej, nordic walking na świeżym powietrzu w otoczeniu lasów sosnowych jak również aqua aerobik na basenie w Jaroszowcu. Indywidualny dobór odpowiednich obciążeń dla każdego z uczestników w/w programu oraz różnorodna forma prowadzonych zajęć wraz ze wspaniałą – wręcz rodzinną – atmosferą, były kluczowe do osiągnięcia zamierzonego celu utraty masy ciała – podkreśla z kolei fizjoterapeuta mgr Kamil Glanowski.

Jak wskazali prelegenci, program można uznać za sukces. Średnio, każdy ze setki uczestników zrzucił 4 kg masy, czyli łączna masa uczestników zmniejszyła się o 400 kilogramów! Najlepsi potrafili pozbyć się nawet 14 kg „zbędnego balastu”. Podczas uroczystości, trójka osób, która zanotowała największy spadek masy, a także trzy osoby z najwyższą frekwencją w zajęciach, zostały nagrodzone zestawami sportowymi. Dalszych trzech uczestników w każdej kategorii, dyrektor szpitala Krzysztof Grzesik uhonorował książkami o Patronie Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu – dr Edmundzie Wojtyle. Dyrektor Grzesik złożył ponadto podziękowania rehabilitantom prowadzącym zajęcia jak również paniom kucharkom dbającym o smaczne i przede wszystkim zdrowe posiłki dla uczestników programu.

Podczas spotkania, zadowoleni z przemiany uczestnicy podpisali się na „Pocztówce” z podziękowaniami i najlepszymi życzeniami dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.