Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Pani Janina Serwatka obchodziła swoje 100. urodziny

Główna treść

Pani Janina Serwatka obchodziła swoje 100. urodziny

Setne urodziny to piękna i doniosła rocznica. To cały wiek życia, któremu towarzyszą zarówno radosne, jak i smutne chwile. To także ciężka praca i troska o bliskich. Tego wszystkiego doświadczyła Pani Janina Serwatka, która 10 marca obchodziła swoje 100-tne urodziny! Z tej okazji gratulacje i życzenia złożyli: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Pan Adam Zielnik, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Pani Bożena Konieczna, Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Wolbromiu Pani Agnieszka Gołembiowska-Karoń oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Pan Bartłomiej Żurek. Do życzeń dołączyli kwiaty i upominki. Jubilatka otrzymała również list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska oraz Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. Podczas urodzinowego spotkania jubilatce towarzyszyła również rodzina.

Pani  Janina urodziła się w Chełmie, jako jedna z czwórki rodzeństwa. Gdy miała 8 lat zmarła jej mama i od tego momentu wychowywał ich samotnie ojciec. Po drugiej wojnie światowej, w latach czterdziestych, wyjechali całą piątką na tzw. ziemie odzyskane, do Świdnicy, gdzie ich ojciec znalazł pracę, pozwalającą na utrzymanie ich rodziny. To właśnie tam spotkała swojego przyszłego męża, który (co ciekawe!) również pochodził z Chełmu. Tam też w roku 1949 wzięli ślub, a następnie wrócili do swojego rodzinnego Chełmu, gdzie wspólnie wychowywali 4 córki i razem przeżyli 44 lata. Mąż Pani Janiny w czasie drugiej wojny światowej walczył we Włoszech, pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Z tego też powodu, po powrocie do Polski, nie mógł znaleźć pracy, gdyż żołnierze tej formacji byli (delikatnie mówiąc) źle postrzegani przez ówczesne władze Polski Ludowej. Dlatego też Pani Janina ciężko pracowała w polu, by utrzymać swoją rodzinę. Do pracy w ZMK „Wostal”, gdzie pracowała już do emerytury, poszła dopiero po odchowaniu dzieci. Pani Janina nadal mieszka w Chełmie, pod troskliwą opieką jednej z córek i jej męża, sama zarządza swoimi finansami i na co dzień bez problemu korzysta z telefonu komórkowego, umiejętnie prowadząc rozmowy. Wychowała cztery córki, doczekała się ośmioro wnucząt, a także trzynaścioro prawnucząt.

Pani Janino, jeszcze raz gratulujemy tak pięknego Jubileuszu i życzymy dobrego zdrowia i samych szczęśliwych dni w gronie najbliższych.