Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Pomarańczowa kropka może uratować życie

Główna treść

Pomarańczowa kropka może uratować życie

Miasto Kraków we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Techniki Jazdy „Moto Park Kraków” i Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w ramach programu „Bezpieczny Kraków” rozpoczęło autorski projekt „Pomarańczowa kropka”, skierowany do motocyklistów. W ramach współpracy, Miasto i Gmina Wolbrom otrzymała 100 sztuk kart medycznych „Pomarańczowa kropka”. Z myślą o wolbromskich posiadaczach jednośladów, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik przekazał je Stowarzyszeniu Wolbromscy Motocykliści na ręce ich szefa Tomasza Płaszczyka. Wręczenie kart odbyło się w Urzędzie Miasta i Gminy w poniedziałek 6 września.

Projekt polega na bezpłatnej dystrybucji kart medycznych, które po wypełnieniu należy umieścić w poszyciu kasku motocyklowego. Do karty dołączona jest naklejka pomarańczowej kropki wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia i wilgoć, sygnalizująca umiejscowienie karty medycznej. Dzięki temu, służby ratownicze już na miejscu wypadku wyposażone są w niezbędne informacje pomagające ratować życie.

Karty zostały skonsultowane z medykami i motocyklistami, aby nie zabrakło na nich żadnych istotnych danych. Wypełniając ją należy zwrócić szczególną uwagę na rubrykę „inne ważne informacje” gdzie wpisujemy m.in. choroby przewlekłe, rodzaje alergii czy przyjmowane leki. Ta niezwykle ważna rubryka pomoże ratownikom na wdrożenie odpowiedniej procedury udzielania pomocy.

– Zależy nam, aby projekt dotarł jak najszerzej, zwłaszcza do grupy ratowników i służb, które jako pierwsze docierają na miejsce wypadku. To przede wszystkim ratownicy powinni zostać szeroko poinformowani, co oznacza pomarańczowa kropka na kasku i co się pod nią kryje, gdyż w sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda – podkreśla Mariusz Kaczmarek, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.
Akcję rozpoczynamy od Krakowa i motocyklistów z tego miasta, ale chcielibyśmy, aby projekt „pomarańczowa kropka” był znany także w województwie i w całej Polsce, gdyż motocykliści przemieszczają się po różnych drogach. Karty już zaczęliśmy rozdawać na szkoleniach doskonalenia techniki jazdy dla motocyklistów, które organizujemy wspólnie z Moto Parkiem Kraków – zaznacza.

Gdzie umieścić pomarańczową kropkę i kartę?

Kropka powinna zostać naklejona na kasku, najlepiej na wysokości dolnej części ucha, to właśnie tam według ekspertów jest najmniej narażona na uszkodzenie. Kartę natomiast umieszczamy bezpośrednio pod kropką, poniżej zagięcia kasku, tak aby dołączony do niej sznureczek wystawał poza kask umożliwiając służbom szybkie i sprawne wyciągnięcie bez konieczności ściągania kasku.

Uwaga! Ponieważ, karta wypełniona jest danymi personalnymi właściciela kasku, w sytuacji jego pożyczenia innej osobie należy pamiętać o zamianie na kartę osoby użyczającej kask.

Karta medyczna pomaga ratować Twoje życie! Uważaj na drodze, aby nigdy nie była potrzebna!

Żrdódło: www.krakow.pl