Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Projekcja filmu w rocznicę powstania warszawskiego

Główna treść

Projekcja filmu w rocznicę powstania warszawskiego

Przypominamy: jutro, 1. sierpnia, w 69. rocznicę powstania warszawskiego Kino „Radość” zaprasza na film Leszka Wosiewicza „Był sobie dzieciak” z Magdaleną Cielecką i Rafałem Fudalejem w rolach głównych. W tym dniu film nawiązujący do wydarzeń powstania warszawskiego swą ogólnopolską premierę i będzie wyświetlany tylko w kilku wybranych kinach. Cena wszystkich biletów na ten specjalny seans wynosi 12 zł.

Tytułowy bohater filmu Wosiewicza ma kilkanaście lat, nie udało mu się z powodu wojny podejść do matury. Uczył się na tajnych kompletach, jednak pojęcia takie jak lojalność wydawały mu się jedynie pustymi frazesami w obliczu wszystkiego, co działo się wokół. Marek (Rafał Fudalej) nie walczy w powstaniu, jak jego koledzy. Ukrywa się z matką w piwnicy, podczas, gdy jego ojciec dowodzi walkami z Ratusza. W pewnym momencie bardziej siłą rozpędu niż pod wpływem przemyślanej decyzji postanawia dołączyć do ojca. W podróż wybiera się sam, jednak wkrótce napotyka na swojej drodze przepiękną Irenę (Magdalena Cielecka), która z kolei poszukuje swojego syna – także walczącego w powstaniu”.

Jak mówi reżyser Leszek Wosiewicz, bohaterowie jego obrazu „są zwykłymi ludźmi – więc pełnymi sprzecznych uczuć, zdolnymi zarówno do strachu, jak i niebywałej odwagi, szlachetnymi i podłymi w pewnych okolicznościach, pięknymi nieraz i zbrudzonymi życiem”. Film nie jest gloryfikacją powstania, ale opowieścią o tym, jak człowiek zachowuje się w obliczu historii, która nie pozwala mu żyć własnym życiem. Wosiewicz nie lubi jednoznaczności, dlatego też żaden z jego bohaterów nie jest wyłącznie czarny lub biały, dobry lub zły. Każdy z nich nosi w sobie wszystkie niuanse ludzkiej natury i w sytuacji granicznej musi definiować się wciąż na nowo.

„Kluczowa w tym filmie jest forma opowiadania. Całość zdarzeń oglądamy jakby z wnętrza fotoplastikonu, w którym nieruchome, czarno-białe fotografie uruchamiają się w strumienie filmowych obrazów, nabierają kolorów, stają się na naszych oczach pełnokrwistym filmem. Stąd liczne efekty specjalne, przetworzone obrazy, niestandardowy dźwięk efektów i muzyka, co powoduje, że zrujnowane miasto brzmi jak pustynia podczas piaskowej burzy. Często bardzo realistyczne, wręcz brutalne sceny mieszają się ze zjawiskowymi obrazami niekiedy niemal jak z filmów fantasy. Wszystko po to, by oddać niezwykle osobiste wrażenia ludzi zmuszonych do bytowania w piekielnych warunkach ginącego miasta, a szukających nadziei i schronienia w rozbudzonej wyobraźni”.

Zapraszamy do Kina „Radość” na tę nowoczesną lekcję historii: specjalny premierowy seans filmu „Był sobie dzieciak” 1 sierpnia o godzinie 17.00 (12 zł), a także na seanse weekendowe (9,10 i 11 sierpnia, godz. 18.00 – ceny biletów: 16 zł norm. i 13 zł ulg.).