Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Puchar Tymbarku – awans SP w Gołaczewach do finału wojewódzkiego

Główna treść

Puchar Tymbarku – awans SP w Gołaczewach do finału wojewódzkiego

Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, organizowany dla dzieci do lat 10, stał się największą piłkarską imprezą w tej kategorii wiekowej w Europie. Do ostatniej XIII edycji zgłoszonych zostało 185 tys. dziewcząt i chłopców. Co drugi dziesięciolatek w Polsce dostał szansę rywalizacji o Puchar Tymbarku. Wśród nich znaleźli się reprezentanci Gołaczew.

W tegorocznej XIV edycji rywalizacja o mistrzowski tytuł toczy się w kategoriach U-10 i U-12. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłonienie piłkarskich talentów oraz spełnienie dziecięcych marzeń. Zdobywcy Pucharu Tymbarku uczestniczą w niezapomnianych piłkarskich wydarzeniach, odwiedzają najwspanialsze i największe stadiony piłkarskie w Europie oraz oglądają w akcji gwiazdy światowego futbolu. Dotychczasowi triumfatorzy Turnieju odwiedzili takie stadiony jak: Wembley, Camp Nou, Santiago Bernabeu, San Siro oraz Amsterdam Arena. Skala Turnieju oraz formuła i wysoki poziom sportowy rozgrywek sprawiają, że w trakcie czternastoletniej historii Turnieju zagrało w nim wielu obecnych reprezentantów Polski, różnych kategorii wiekowych: Marcin Kamiński, Piotr Zieliński, Bartosz Salamon, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Gracjan Horoszkiewicz, Igor Łasicki, Karol Żwir, Filip Jagiełło, Michał Bartkowiak oraz Paulina Dudek.
14. marca 2014 r. na Orliku przy osiedlu ,,Słowiki” w Olkuszu zostały przeprowadzone rozgrywki chłopców w kategorii U – 12. Do Turnieju zgłosiło się 8 drużyn, które rywalizowały w 2 grupach systemem ,,każdy z każdym”:

– SP Zederman

Po rozgrywkach w fazie grupowej drużyna SP w Gołaczewach zajęła pewnie pierwsze miejsce w swojej grupie, nie przegrywając żadnego spotkania (dwie wygrane i remis) i pewnie awansowała do półfinału.
Mecze półfinałowe rozgrywały pomiędzy sobą  zespoły:
      SP Gołaczewy – SP 1 Bukowno „B”   1:0
      SP Bukowno „A” – SP Zederman      4:1

W meczu finałowym znowu spotkaliśmy się z ,,pierwszą” drużyną z Bukowna i pomimo tego, że w fazie grupowej zremisowaliśmy z tym zespołem 1:1, prowadząc przez dłuższy czas trwania meczu, to w finale  musieliśmy uznać wyższość przeciwnika. Po bardzo zaciętej walce SP z Bukowna zwyciężyła 2:0. Nasza drużyna ostatecznie zajęła wysokie II miejsce w turnieju powiatowym, z czego jesteśmy wszyscy niezmiernie zadowoleni.

Do kolejnych turniejowych zmagań stanęły drużyny dziewcząt w kategoriach U – 10 i U -12. Turniej rozegrany został 20. marca 2014 roku również na Orliku przy osiedlu ,,Słowiki” w Olkuszu.  Do etapu powiatowego zgłosiły się cztery zespoły dziewcząt  w kategorii U – 12:  SP Gołaczewy, SP Zederman, SP Bolesław, SP Żurada, oraz dwie drużyny w kategorii  U – 10:  SP Zederman i SP Gołaczewy.
W kategorii U-10 nasza drużyna rozegrała 2 mecze z koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Zedermanie. Po dwóch spotkaniach lepszym wynikiem legitymowała się drużyna z Zedermana (2:0) i to właśnie ona zajęła pierwsze miejsce.
Bardzo dużą niespodziankę sprawiły natomiast nasze dziewczyny w kategorii wiekowej U – 12. Po zaciętej rywalizacji zdobyły I miejsce w turnieju powiatowym  i oprócz pięknego pamiątkowego pucharu ufundowanego przez Podokręg Piłki Nożnej w Olkuszu drużyna wywalczyła prawo do występu w ścisłym Finale Wojewódzkim w Tymbarku !

Ostatnią odsłoną powiatowego etapu ,,Turnieju o Puchar Tymbarku” były rozgrywki chłopców w kategorii wiekowej U-10. Turniej rozegrany został w dniu 21.03.2014 r. na Orliku przy osiedlu ,,Słowiki” w Olkuszu. Do turnieju  zgłosiło się 7 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy:

3.    SP Żurada

W fazie grupowej nasza drużyna wywalczyła awans do rundy półfinałowej gdzie trafiła na drużynę Szkoły Podstawowej z Chechła (zwycięzca grupy ,,A”). Po bardzo dobrym spotkaniu, w którym mieliśmy mnóstwo ,,niewykorzystanych okazji” mecz zakończył się ostatecznie wynikiem 0 : 0 i o awansie do finału zadecydować miały rzuty karne. Z tym elementem technicznym i emocjami lepiej poradziła sobie drużyna z Chechła i to właśnie ona awansowała do finału, a nasi chłopcy zajęli ostatecznie 3 miejsce w turnieju.

Cieszy nas niezmiernie fakt, że mogliśmy wystąpić w tych rozgrywkach obsadzając wszystkie kategorie wiekowe zarówno dziewcząt jak i chłopców, a tym bardziej cieszą nas świetne wyniki. Z pewnością efekty przynosi praca z dziećmi i młodzieżą zarówno na lekcjach wychowania fizycznego jak również na treningach organizowanych przez współpracujące z Zespołem Szkół w Gołaczewach – Stowarzyszenie Sportowe ULKS   w Gołaczewach, w którym obecnie trenuje ponad 70 zawodników i zawodniczek.  Mogliśmy również, jako jedyna szkoła podstawowa reprezentować Gminę Wolbrom  w tym popularnym turnieju piłkarskim na szczeblu powiatowym, a w niedługiej przyszłości w finale wojewódzkim.

Powiat Olkuski w Turnieju Wojewódzkim będą reprezentować następujące szkoły podstawowe: