Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Reaguj na zimowe potrzeby innych

Główna treść

Reaguj na zimowe potrzeby innych

Niskie temperatury to wielki problem dla bezdomnych, osób starszych i mniej zaradnych życiowo. To ważne, abyśmy szybko reagowali w przypadku dostrzeżenia osób potrzebujących pomocy. Nie przechodźmy obojętnie nawet obok narażonych na nadmierne wychłodzenia osób nietrzeźwych. Apelujemy o zgłaszanie tego typu przypadków służbom porządkowym – Policji czy Straży Miejskiej. Zawsze można zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Okres zimowy bywa zagrożeniem nie tylko dla osób z tzw. marginesu społecznego. Naszej wrażliwości i pomocy mogą oczekiwać także mieszkający obok sąsiedzi – osoby starsze, chore, mniej zaradne. Niejednokrotnie zdarza się, że krępują się poprosić o pomoc. Miejmy nadzieję, że w naszej gminie nie zabraknie także uwagi wobec tych, którzy nie korzystają na co dzień z pomocy społecznej, a zima jest dla nich czasem bardzo trudnym.

W gminie Wolbrom nie udało się w tym roku znaleźć lidera Szlachetnej Paczki, prawdopodobnie – z tego samego powodu – nie odbędzie się też finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizacja wielkich akcji wymaga od wolontariuszy, zwłaszcza kierujących organizacją podobnych wydarzeń ogromnego wysiłku i bywa niewdzięczna. Wiemy jednak, że ludzi dobrej woli, chętnych do pomagania i otwartych na potrzeby innych jest wokół nas bardzo wielu. Postarajmy się nie przegapić sygnałów płynących od potrzebujących, nie wstydźmy się zapytać sąsiada, czy nie potrzebuje pomocy – najwyżej nam podziękuje… 

Pierwszą lokalną przedświąteczną akcję zorganizowanej pomocy zainicjował wolbromski przedstawiciel banku BZ WBK – w dniach od 26 listopada do 12 grudnia do siedziby placówki przy ul. Krakowskiej 14 w Wolbromiu można przynosić prezenty dla dzieci z Ochronki Betlejem, prowadzonej przez siostry Karmelitanki. Przydadzą się materiały piśmiennicze, kredki, książeczki do kolorowania, papier ksero do rysowania, gry edukacyjne – przedmioty potrzebne do nauki i zabawy. Prezenty trafią do dzieci przed świętami Bożego Narodzenia – potrzeby są duże i z pewnością nic się nie zmarnuje!

Zachęcamy do udziału i naśladowania w realizowaniu podobnych lokalnych akcji. Nade wszystko jednak uczulamy, aby reagować w sytuacjach wymagających interwencji – czy to sąsiedzkiej, czy specjalnych służb. Pamiętajmy także o zwierzętach – nie wszystkie dobrze radzą sobie z zimą samodzielnie!

Ewa Barczyk