Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Strażacy kolejny raz ćwiczyli w terenie

Główna treść

Strażacy kolejny raz ćwiczyli w terenie

W dniach 16,17,18 czerwca 2014 r. w Fabryce Taśm Transporterowych w Wolbromiu odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe, w których brali udział strażacy z Jednostek Ratowniczo Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej z Wolbromia i Olkusza oraz strażacy ochotnicy z Dłużca, Kąpiel Wielkich, Zarzecza, Sulisławic i Poręby Dzierżnej. Były to kolejne ćwiczenia, podczas których strażacy doskonalili umiejętności w terenie.

Ćwiczenia polegały na pozorowanym gaszeniu pożaru, który powstał na IV piętrze  w magazynie surowców. Następnie pożar rozprzestrzenił się i wydostał na dach magazynu, gdzie zapaleniu uległa papa pokrywająca dach. Pozorowany pożar gaszono za pomocą gaśniczych prądów wody podawanych z linii gaśniczych zakończonych prądownicami wodnymi jak również przy użyciu działek, które stanowią wyposażenie ciężkiego  samochodu ratowniczo gaśniczego GCBARt 5/40 SCANIA z JRG Wolbrom i specjalistycznego samochodu wyposażonego w podnośnik hydrauliczny SHD 23 MAN z JRG Olkusz. W czasie ćwiczeń używany był również sprzęt do udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej. Ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych zabezpieczeni w sygnalizatory bezruchu.

Głównym celem ćwiczeń było zapoznanie strażaków z lokalizacją obiektu, składowanymi materiałami, zagrożeniami pożarowymi, rozmieszczeniem dróg ewakuacyjnych w zakładzie i zaopatrzeniem wodnym. Przy okazji sprawdzono czas dojazdu zastępów ratowniczych do obiektu.

Doskonalenie taktyki oraz zasad obsługi i wykorzystania sprzętu, a także praktyczne zastosowanie zasad bhp podczas ćwiczeń i działań ratowniczych w czasie tego typu ćwiczeń pozwala strażakom na praktyczne rozpoznanie własnych możliwości oraz warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej w warunkach zakładu przemysłowego. Niedawno podobne ćwiczenia odbyły się na terenie wolbromskiej Szkoły Podstawowej nr 1.

mł. bryg. mgr inż. Marcin Maciora

Zastępca Dowódcy

Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Wolbromiu