Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Wierzchowisku – korespondencja

Główna treść

Święto Niepodległości w Zespole Szkół w Wierzchowisku – korespondencja

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych dla nas- Polaków świąt państwowych. Ten szczególny dzień nie tylko przypomina nam krwawą przeszłość Ojczyzny, lecz przede wszystkim jest lekcją współczesnego patriotyzmu. Ma nam przypominać, jaką cenę zapłaciliśmy za wolność oraz uczyć, że choć patriotyzm jest indywidualną sprawą każdego człowieka, to obowiązek obrony niepodległości spoczywa na każdym Polaku. A patriotyzm może uzewnętrzniać się w różny sposób.

Z okazji święta klasa II gimnazjum pod kierunkiem wychowawcy p. Zdzisława Słabego przygotowała widowisko pt. „Ojczyzna to ziemia i groby”. Wydarzenia towarzyszące drodze do wolności  młodzi artyści przedstawili w czasie scenek historycznych, ale największe wrażenie zrobiły żywe obrazy. Ukazywały one ofiary ponoszone przez społeczeństwo i tragiczny los legionistów Józefa Piłsudskiego płacących najwyższą cenę za marzenia o wolności. Wrażenie potęgowała strona muzyczna widowiska, którą stanowiły najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne oraz efektowne kostiumy, które uczniowie wspólnie z rodzicami wykonali własnoręcznie pod czujnym okiem wychowawcy. Niezwykle wzruszające było zakończenie spektaklu:  cała szkolna społeczność w obecności Sztandaru Szkoły, pod powiewającymi biało-czerwonymi flagami odśpiewała wszystkie zwrotki  szczególnej pieśni – „Mazurka Dąbrowskiego” , który najpełniej opisuje polskie drogi do wolności. O cenie niepodległości i jej współczesnych zagrożeniach oraz naszej roli w jej ochronie przypomniał wszystkim dyrektor szkoły, p. Leopold Straszak, dziękując uczniom i p. Słabemu  za przygotowanie pięknej akademii.

Jednakże akademia to nie wszystko. W ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości Samorząd Uczniowski zorganizował Konkurs Piosenki Patriotycznej, nad którym patronat objął Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom p. Adam Zielnik. Przesłuchania konkursowe odbyły się 6 listopada. Po długich i burzliwych naradach jury w składzie: p. Barbara Kałwa, p. Jolanta Domagała i p. Krystyna Gorynowicz,  nie bez trudu, wybrało laureatów. Wyniki konkursu zostały uroczyście ogłoszone na zakończenie uroczystości 10 listopada. Nagrody dla laureatów i pamiątki dla pozostałych uczestników ufundowane przez pana burmistrza wręczyli dyrektor szkoły p. Leopold Straszak i jego zastępca – p. Barbara Kałwa. Jesteśmy dumni z naszych utalentowanych uczniów, którzy popisali się bogatym repertuarem i z dużym zaangażowaniem przygotowali konkursowe prezentacje.

Wyniki konkursu piosenki:
I miejsca- Szymon Gancarczyk (kl. II B) i Magdalena Grojec (kl. V)
II miejsca- Natalia Pacia (kl.I) i trio- Antonina Biedroń, Milena Konieczna i Emilia Kyzioł (kl.I)
III miejsca- Daria Garus (kl. IIa), Ewa Straszak (kl.IIa), Julia Patej (kl. III) i Julia Balik (kl. V)
Ogółem w konkursie wzięło udział 31 uczestników. Wszystkim gratulujemy!

Barbara Wolczyńska