Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Świętowaliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Główna treść

Świętowaliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Dziś 11 listopada świętujemy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną w kraju, obchody Święta Niepodległości w tym roku mają charakter symboliczny. W Wolbromiu o godzinie 10.00 odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Katarzyny, którą sprawował ks. kan. Zbigniew Luty. Na transmisję mszy świętej on-line, wszystkich mieszkańców zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom.

Po zakończonej mszy, w imieniu społeczeństwa, dla uczczenia rocznicy Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bartłomiejem Żurkiem złożył pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego symboliczny, biało-czerwony wieniec. Przedstawiciele władz Miasta i Gminy Wolbrom złożyli okolicznościowe wiązanki również w innych miejscach pamięci narodowej.


W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję. Ciemiężony przez zaborców naród polski kilkukrotnie zrywał się do walki o wolność. Dopiero po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne.
Polska po odzyskaniu niepodległości ostatecznie objęła obszar 388 tyś. km², zamieszkany przez 27 mln osób, z których zaledwie 69 % było Polakami. Kraj był wyniszczony nie tylko zaborami oraz I wojną światową, ale również ciężkimi walkami granicznymi.
Po raz pierwszy 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości 23 kwietnia 1937 roku. Następnie został zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w 1989 roku.