Wolbrom – Miejsko-gminny serwis informacyjny: Trzecia odsłona muzycznej podróży przez wielką historię Polski – przystanek: Druga Wojna Światowa

Główna treść

Trzecia odsłona muzycznej podróży przez wielką historię Polski – przystanek: Druga Wojna Światowa

7 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Wierzchowisku odbył się Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej „Wyśpiewana Niepodległość”. To już trzecia edycja konkursu, który cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych Gminy Wolbrom. Głównym celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie w sercach młodego pokolenia miłości do ojczystej ziemi. To także doskonała okazja dla uczniów do rozwijania swoich zdolności muzycznych i zaprezentowania ich przed publicznością.

Podobnie jak w ubiegłych latach, honorowy patronat nad konkursem sprawowali: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Pan Adam Zielnik, dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie Pan Waldemar Domański oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku Pani Ewa Przyjemska-Kondziołka.
Zaproszenie do konkursu po raz kolejny przyjęło wielu utalentowanych młodych ludzi. W przesłuchaniach wzięło udział 75 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność wysłuchać 44 piosenek. Z uwagi na przypadającą w tym roku 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w repertuarze przeważały utwory związane z wydarzeniami z lat 1939 – 1945. Młodzi artyści przenieśli nas w czasy wojennej Polski i powstańczej Warszawy, przypomnieli o bohaterach, którzy walczyli i zginęli za wolność i niepodległość naszego kraju.
Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się wspaniale. Każdy występ był świetnie przygotowany, pełen emocji, niepowtarzalny i wyjątkowy. Uwagę przyciągały nie tylko umiejętności wokalne wykonawców, ale również oryginalne stroje i rekwizyty.
W tym roku trudne zadanie wyłonienia zwycięzców stanęło przed komisją w składzie:
• Agnieszka Gołembiowska-Karoń (instruktor tańca, choreograf, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”),
• Neonila Piekarz (dyrygentka, pianistka, koncertmistrzyni, założycielka i kierownik Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Nowe Horyzonty” działającego przy Domu Kultury w Wolbromiu),
• Borys Stepanyan (instruktor wokalny, wokalista zespołu PRIDE, aktor krakowskiego teatru Prima Aprilis, uczestnik programu muzycznego „Must be the music”, laureat wielu konkursów i festiwali na szczeblu krajowym i międzynarodowym),
• Krzysztof Kałwa (organista Parafii Szreniawa).
Jury, biorąc pod uwagę: dobór i rozumienie utworów, pomysłowość interpretacji, ekspresję wykonania, dykcję a także ogólny wyraz artystyczny, przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii klas I–IV SP:
I miejsce – grupa wokalna : Adam Kulawik, Amelia Żak, Igor Przybycień, Andrzej Sierpiński, Jan Kubica: „Uwierz Polsko” (Zespół Szkół Szkoła Podstawowa nr 2 w Wolbromiu, opiekun – Maria Szczygieł, Angelika Kuźmińska );
II miejsce – Milena Palusińska: „Pałacyk Michla” ( Szkoła Podstawowa w Wierzchowisku, opiekun – Barbara Kałwa);
III miejsce – Maja Nawrot: „Uwierz Polsko” ( Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu, opiekun – Agnieszka Kołodziej);
Wyróżnienie – Maja Gaweł, Lena Bielach: „Sanitariuszka Małgorzatka” (Szkoła Podstawowa w Wierzchowisku, opiekun – Anna Milejska).

W kategorii klas V-VIII SP:
I miejsce – Zespół FIVE: Zuzanna Kamionka, Oliwia Waszkiewicz, Oliwia Pankau, Wiktoria Barczyk: „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden glos” ( Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zarzeczu, opiekun – Agnieszka Maroszek);
II miejsce – Emilia Witek: „Kolęda Warszawska” (Szkoła Podstawowa w Dłużcu, opiekun – Stanisław Osmenda);
III miejsce – Alicja Kundzierewicz: „Warszawo ma” (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu, opiekun – Renata Kaczmarczyk);
Wyróżnienie – Zuzanna Rams: „Cisza – Modlitwa Katyńska” (Szkoła Podstawowa w Jeżówce, opiekun – Danuta Mól).
Najlepszych wykonawców wybierała również publiczność. W tej edycji konkursu widzowie nagrodzili Milenę Palusińską („Pałacyk Michla”) oraz Laurę Bijo („Dziś idę walczyć mamo”). Obie uczennice to reprezentantki Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku.
Organizatorzy imprezy składają serdeczne podziękowania wszystkim występującym i ich opiekunom za przyjęcie zaproszenia do konkursu. Żywimy nadzieję, że za rok spotkamy w równie licznym gronie.
Gratulujemy laureatom oraz życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Wolbrom – Panu Adamowi Zielnikowi, dyrektorowi Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie – Panu Waldemarowi Domańskiemu oraz dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku – Pani Ewie Przyjemskiej-Kondziołce za ufundowanie nagród dla zwycięzców i uczestników.
Wyrażamy także wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu oraz przyczynili się do jego uświetnienia.
Barbara Szybalska
Barbara Kałwa